Ομόνοια: Το προηγούμενο 3-1... χτυπά καμπανάκι!

Άλλη μια φορά κέρδισε με το ίδιο σκορ το πρώτο ματς

Η Ομόνοια πήρε τη νίκη με 3-1 την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Τορπέντο Κουτάισι και καλείται να υπερασπιστεί αυτό το αποτέλεσμα την Πέμπτη για να απνηγυρίσει την πρόκριση στον γ’ προκριματικό του Conference League. Πάντως τη μοναδική φορά που το «τριφύλλι» κέρδισε με αυτό το αποτέλεσμα στον πρώτο ευρωπαϊκό αγώνα, ήρθε ο αποκλεισμός.

Συγκεκριμένα, το 1998 στον Α’ γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ αντίπαλος της Ομόνοιας ήταν η Ραπίντ Βιέννης. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει νωρίς με 1-0, οι πράσινοι πήραν μια σπουδαία νίκη με 3-1. Οι Αυστριακοί με τον Βάγκνερ αιφνιδίασαν στο 22′ ανοίγοντας το σκορ. Στο 42′ από μπαλιά του Ιωακείμ, ο Ράουφμαν βρέθηκε μόνος με τον Μάιερ και το υπέροχο πλασέ του ήταν εύστοχο. Με άλλο αέρα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια και ο Μαλέκκος στο 47′ σημείωσε το 2-1, ενώ στο 57′ από σέντρα του Μαραγκού, ο Ιωακείμ έδωσε στο Ράουφμαν και ο αυτός πέτυχε το δεύτερό προσωπικό του γκολ για το τελικό 3-1.

Στον επαναληπτικό όμως, σε μια δύσκολη έδρα όπως το Γκέρχαρντ Χάναπι της Βιέννης, η Ομόνοια ηττήθηκε με 2-0 και έμεινε εκτός συνέχειας. Μόλις στο 9′ με κεφαλιά ο Χέραφ άνοιξε το σκορ. Στο 22′ και 39′ ο Χαρίτου πραγματοποίησε δύο μεγάλες αποκρούσεις, ενώ κοντά στο γκολ έφθασε και το «τριφύλλι» στο 24′ όταν ο Νίκος Νικολάου από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ραπίντ έντεινε τις προσπάθειες της για γκολ και τα κατάφερε στο 70′, όταν το σουτ του Χατς απόκρουστηκε ασταθώς από τον Χαρίτου και στην επαναφορά ο Βάγκερ σημείωσε το 2-0 που έδωσε την πρόκριση στους Αυστριακούς.

‘Ετσι ήρθε ένας πικρός αποκλεισμός, βεβαίως μιλάμε για διαφορετικά μεγέθη ομάδων. Η Ομόνοια πάει στην Γεωργία για να τελειώσει την δουλειά και να πάρει την πρόκριση.