Ομόνοια: Σέξι και... Ευρωπαία!

Μεγαλειώδης εμφάνιση από το σύνολο του Νταμπράουσκας που φορτσάρει για League phase

Σε ένα γεμάτο και «καυτό» ΓΣΠ, οι Πράσινοι έκαναν το καθήκον τους κατατρόπωσαν τη Ζίρα του Αζερμπαϊτζάν (6-0) όντας ουσιαστικά με το 1,5 πόδι στην τελική φάση του Conference League.

Με εκπληκτικό γκολ του Χαμάς άνοιξε το σκορ, με πέναλτι ο Σεμέδο διαπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ο Μάριους Στεπίνσκι βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή για το 3-0 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη συνέχισε… διαστημικά με άλλα τρία γκολ από Στεπίνσκι, Εβάντρο και Σεμέδο.

Στα πρώτα λεπτά το σύνολο του Νταμπράουσκας προσπάθησε να κρατήσει μπάλα, όμως οι πολλές διακοπές δεν επέτρεψαν να βρει ρυθμό. Οι Αζέροι έπαιζαν με σκοπιμότητα, κάνοντας φάουλ σε πολλές περιπτώσεις για να μη βγει η Ομόνοια μπροστά. Η ομάδα της πρωτεύουσας όμως βρήκε τη λύση, είχε και σήμερα καλές συνεργασίες, με γρήγορες εναλλαγές μπάλας που άνοιγαν χώρους για να επιτεθεί. Στο πρώτο μέρος... φόρτσαρε και πήρε ουσιαστικά πήρε σκορ πρόκρισης ενώ στο δεύτερο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό.

Στα θετικά του ματς ξανά και η παρουσία του Εβάντρο, με τον Βραζιλιάνο να προσθέτει την... έξτρα νότα που είχε ανάγκη η ομάδα πίσω από τον επιθετικό. Τα τρεξίματα του Χαραλάμπους δεν τα έχει ο Βραζιλιάνος, ωστόσο ο Λιθουανός τεχνικός με το να τον τοποθετεί στα ματς που θέλει η ομάδα να έχει το πάνω χέρι φαίνεται να είναι μια πολύ καλή επιλογή η οποία μοιράζει και σκοράρει γκολ.

Πιο πίσω ο Νόβιτσα Εράκοβιτς ήταν πιο απελευθερωμένος και συμμετείχε ενεργά στο κτίσιμο του παιχνιδιού από την άμυνα στην επίθεση, αλλά και στην ανακοπή επιθέσεων. Όσο για τον Μάριτς, είναι σταθερότατος στο κέντρο από το πρώτο φιλικό που αγωνίστηκε και ίσως η καλύτερη φετινή μεταγραφή. Ο Ντιουνκού ήταν συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ ανέβαζε επίσης την ομάδα από δεξιά.

Επιπλέον, τροφοδοτήθηκε σε άλλο ένα ματς αρκετές φορές ο Στεπίνσκι και έφτασε σε δύο γκολ, με τον Πολωνό να βοηθά επίσης αρκετά στην επίθεση σπάζοντας μπάλες και διατηρώντας την κατοχή.

Η παρουσία του Σεμέδο στα αριστερά είναι ένας διαρκής πονοκέφαλος στα αριστερά, ενώ απέναντι ο Βέλικο Σίμιτς σε άλλο ένα ματς έδειξε ότι φέτος είναι... αναγεννημένος. Όσον αφορά την αμυντική γραμμή και τον Φαμπιάνο παρά το ότι σε κάποιες στιγμές έγιναν λάθη, είχαν γενικότερα ξανά μια πολύ καλή εικόνα που κράτησε το μηδέν.

Στις αλλαγές τώρα, ο Ατζίλι αγωνίστηκε για 30 λεπτά δείχνοντας ότι σιγά-σιγά βρίσκει ρυθμό. Έκανε κάποιες έξυπνες πάσες, η μία εκ των οποίων οδήγησε και στο γκολ του Σεμέδο για το 6-0. Η κυπριακή τριπλέτα Κακουλλής, Χάμπος και Κούσουλος πέρασαν στο παιχνίδι στο 72ο λεπτό, ο Αλιούμ στο 81' και βοήθησαν την ομάδα τους μέχρι το τέλος.

Το συμπέρασμα είναι ότι η δουλειά που έπρεπε να γίνει έγινε με... εκκωφαντικό τ΄ροπο, ο Λιθουανός τεχνικός έμεινε ευχαριστημένος και τώρα σειρά έχει ο Εθνικός (25/8) και επαναληπτικός στο Αζερμπαϊτζάν (29/8).

Ομόνοια: Τελευταία Ενημέρωση