Ομόνοια: Επόμενο εμπόδιο... Ζίρε

Στα πλέιοφ βρίσκει απέναντι της τους Αζέρους

Από τα... πέναλτι η αντίπαλος της Ομόνοιας!

Η Ζίρε θα βρεθεί στον δρόμο των πρασίνων στα πλέι οφ του Conference League. Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Όσιγιεκ οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο Αζερμπαϊτζάν και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 2-1 (εκτελέστηκαν πέντε για κάθε ομάδα).

Οι Κροάτες σκόραραν με τον Γιούγκοβιτς στο 37ο λεπτό, ενώ ισοφαρίστηκαν από πέναλτι του Αλίεφ στο 54'. Στο 81' ο Μάτκοβιτς με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους πριν ο Βολκόβι με ένα εντυπωσιακό γκολ ισοφαρίσει στο 90'.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και ακολούθως στην... ρώσικη ρουλέτα όπου χαμογέλασαν οι Αζέροι.

Τα γκολ της Ζίρε:

Η Ζίρε ξεκίνησε το φετινό της ταξίδι από το Europa League. Εκεί αποκλείστηκε από την Σέριφ στα πέναλτι και συνέχισε στο Conference League. Ακολούθως στον 1ο προκριμαρικό απέκλεισε την Ντουνάσκα με δύο νίκες 2-1 και 4-1 για να βρεθεί στον δρόμο της Όσιγιεκ.

Η χρηματηστηριακή της αξία ανέρχεται στα 10,33 εκατομμύρια ευρώ, με το αστέρι της να είναι ο αρχηγός της ομάδας Κίσματ Αλίγιεφ, δεξί μπακ με αξία 900 χιλιάδων ευρώ. Προπονητής της ο Αζέρος Ρασάντ Σαντίκοφ, ο οποίος βρίσκεται στην ομάδα εδώ και τέσσερα χρόνια.

Αγωνίζεται στο Ολυμπιακό στάδιο του Ζίρε χωρητικότητας 1200 θέσεων.