Ντούμπλαρε τις νίκες με Σεμέδο… πάει φορτσάτη κόντρα στους Ούγγρους

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο εξτρέμ του τριφυλλιού με γκολ και ασίστ – Την ερχόμενη Πέμπτη στο ΓΣΠ το πρώτο ματς με Φέχερβαρ

Η Ομόνοια πέτυχε δεύτερη νίκη επί της Τορπέντο καθώς επικράτησε με 1-2 στην Γεωργία και πέρασε στην επόμενη φάση. Την ερχόμενη Πέμπτη το πρώτο ματς με Φέχερβαρ με τον επαναληπτικό να γίνεται στην Ουγγαρία στις 15 του Αυγούστου.

Α' Μέρος
Όπως ήταν αναμενόμενο η Τορμπέντο προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να γίνει απειλητική. Από την άλλη η Ομόνοια προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα για να βρει τους ιδανικούς χώρους για να απειλήσει.

Η πρώτη τελική στον αγώνα ήταν για την Τορμπέντο με τον Γιάνσεν να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε τη μπάλα. Η ομάδα του Νταμπράουσκας απείλησε για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό με τον Εράκοβιτς να κάνει ωραίο συρτό σουτ αλλά ο Κγιάγιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 20 λεπτό οι «πράσινοι» απείλησαν και πάλι με τον Χαμάς να εκτελεί απευθείας το φάουλ και να αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Τορμπέντο σε δύσκολη απόκρουση.

Η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια του Σεμέδο που έδωσε έτοιμο γκολ στον Στεπίνσκι που από κοντά έκανε τη προβολή και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας κυκλοφόρησαν τη μπάλα με σχετική ευκολία και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπερ τους σκορ 0-1.

Β Μέρος
Η Τορμπέντο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μόλις στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά από γύρισμα που έγινε από δεξιά ο Γιανσάνε από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ και σημειώσε το 1-1.

Το γκολ δεν έφερε άγχος στις τάξεις της Ομόνοιας καθώς βρήκε τις προυποθέσεις για να επιτεθεί αλλά της έλειπε η τελική πάσα.
Στο 66ο λεπτό ο Σεμέδο απείλησε καθώς έκανε το σουτ αλλά ο Κγιάγιτς απέκρουσε. Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο πιο κοντά στην πρόκριση ήταν η Ομόνοια.

Στο 82ο λεπτό το «τριφύλλι» τελειώσε την υπόθεση πρόκριση καθώς ο Κακουλλής κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα που του έγινε από τον Σαντοχάντσε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεμέδο ο οποίος ήταν εύστοχος δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ομόνοια επικράτησε για δεύτερη φορά της Τορμπέντο και πήρε μια πανάξια πρόκριση στην επόμενη φάση εκεί που θα αντιμετωπίσει την Φέχερβαρ.

Τορμπέντο: Κγιάγιτς, Βάρλεϊ, Νανταράια, Γκιγκαουρί (71′ Ζορζίνιο), Γιόνσεν, Σακό, Πιρές, Σαντοχάντζε, Γιανσανέ, Τζούνιορ, Σεργκελασβίλι (71′ Πατσάτσια).
Στον πάγκο: Γκοχάντζε, Νίνκοβιτς, Μαντζγκαλάντζε, Νταλισβίλι, Μπιντινασβίλι, Κεσελασβίλι, Μπασιλάντζε, Ρεκιασβίλι

Ομόνοια:  Φαμπιάνο, Μασούρας (23′ Ντιούνκου), Παναγιώτου (86′ Ελάντερ), Κουλιμπαλί, Χαμάς, Μάριτς, Χάμπος (72′ Εβάντρο), Εράκοβιτς (86′ Κούσουλος), Σεμέδο, Σίμιτς, Στεπίνσκι (72′ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Μαρκίνιος, Μπάκιτς, Λανγκ, Ανδρέου, Αλιούμ

Σκόρερ: Γιανσανέ (47′) / Στεπίνσκι (25′), Σεμέδο (πεν. 81′)

Κίτρινες:  Γιανσανέ, Πατσάτσια / Παναγιώτου, Χάμπος