Κατώτερη Ομόνοια, έπεσε στη Σκωτία

Η Χαρτς νίκησε την Ομόνοια με 2-0, σε ένα παιχνίδι που στράβωσε νωρίς για την ομάδα του Νταμπράουσκας

Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια μέσα στην Σκωτία να φύγει με κέρδος και ηττήθηκε με 2-0 από την Χαρτς στο Εδιμβούργο για την 2η αγωνιστική της League phase του Κόνφερενς Λιγκ.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν την κακή εικόνα του πρώτου μέρους, όπου μέχρι το 23ο λεπτό βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 με τα γκολ των Φόρεστ στο 17’ και του Σπιτάλ στο 23’.

Στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι ανέβηκαν, έχοντας την κατοχή, όμως ήταν ανούσια, καθώς δεν κατάφεραν να φτιάξουν μεγάλες φάσεις για να μπουν στο ματς και να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα.

Έτσι η Ομόνοια μετά την ήττα από την ΕΝΠ, δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι στην Σκωτία και πλέον επικεντρώνεται στο ματς της ερχόμενης Δευτέρας με την Καρμιώτισσα στο «Αμμόχωστος».

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια δεν μπήκε καλά, καθώς έδωσε αρκετά μέτρα στους Σκωτσέζους με αποτέλεσμα να κρατήσουν μπάλα και να κάνουν το παιχνίδι τους.

Η Χαρτς μπορεί να μην έφτιαξε αρκετές φάσεις όμως στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο ματς έφτασε στο γκολ. Στο 17ο λεπτό ο Φόρεστ πήρε μπάλα εντός περιοχής και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-0.

Πέντε λεπτά μετά η Χαρτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 μετά από σουτ του Σάκλαντ, ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε δύσκολα.

Ένα λεπτό μετά στο 23ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Σπιτάλ ο οποίος με σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο για το 2-0.

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια προσπάθησε να ανέβει και να κρατήσει μπάλα, όμως δεν τα κατάφερε πέραν από κάποια στημένα και κεφαλιές του Ελάντερ, χωρίς να φέρουν ιδιαίτερη ανησυχία στην εστία της Χαρτς.

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Χαρτς.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια μπήκε πιο δυνατά από τον αντίπαλο με σκοπό να κρατήσει μπάλα και να καταφέρει να μειώσει νωρίς, ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία της Χαρτς δεν της επέτρεψε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Την πρώτη φάση στο β’ μέρος οι πράσινοι την βρήκαν στο 60’ με τον Ντιουνκού, ο οποίος πέρασε στον Σεμέδο, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια μπορεί η Ομόνοια να κρατούσε περισσότερο μπάλα, όμως δεν τα κατάφερε να γίνει απειλητική με την Χαρτς να κρατά καλά το 2-0 υπέρ της.

Στο 79’ χάθηκε διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Αλιούμ να βρίσκει και δοκάρι, ενώ μετά το σουτ του Μασούρα έφυγε έξω, όμως υψώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ και έτσι η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

Ένα λεπτό μετά η Χαρτς σκόραρε με τον Γκραντ, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς υπήρξε ορθά οφσάιντ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι το ματς έληξε με 2-0 υπέρ της Χαρτς.

Εντεκάδες:

Χαρτς: Γκόρντον, Φόρεστερ (64' Ογεγκόκε), Κεντ, Ρόουλς, Κίνγκσλεϊ (84' Μακάι), Φόρεστ (73' Πένραϊς), Μπόατενγκ, Ντέβλιν, Σπιτάλ (73' Ντάντα), Σάκλαντ, Βάργκας (64' Γκραντ).

Στον πάγκο: Κλαρκ, Χάλκετ, Γουΐλσον, Τάιτ, Μπόις, Σάντιλαντς, Σαλαζάρ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιούνκου (67' Μασούρας), Κουλιμπαλί, Ελάντερ, Χαμάς (83' Κίτσος), Μάριτς, Εράκοβιτς, Χάμπος, Σίμιτς (53' Λοΐζου), Σεμέδο (67' Αλιούμ), Στεπίσνκι (67' Κακουλλής).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Εβάντρο, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Νεοφύτου.

Σκόρερ: 17' Φόρεστ, 23' Σπιτάλ/