Έγινε ήρωας ο Μολ και σήκωσε το Κύπελλο για την Σερβέτ!

Ιστορική στιγμή για τη Σερβέτ

Κυπελλούχος Ελβετίας για 8η φορά στην ιστορία της αναδείχτηκε η Σερβέτ! Η ομάδα του Ρένε Βάιλερ λύγισε με 9-8 στα πέναλτι τη Λουγκάνο, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης και σήκωσε το τρόπαιο.

Πρώτη κούπα μετά από 25 χρόνια και πρώτο Κύπελλο μετά από 28 για τη Σερβέτ, η οποία έγραψε ιστορία σε έναν συγκλονιστικό τελικό με 24 εκτελέσεις πέναλτι και τη Λουγκάνο να χάνει τρεις φορές την ευκαιρία να σηκώσει την κούπα.

Το 90λεπτο δεν έβγαλε νικητή παρότι είχε αρκετές καλές στιγμές εκατέρωθεν, με το αποτέλεσμα να παραμένει 0-0, ενώ το ίδιο συνέβη και στο έξτρα ημίωρο της παράτασης, με τον ρυθμό πάντως να πέφτει και τα ρίσκα να μειώνονται εκατέρωθεν.

Τελικά, η διαδικασία των πέναλτι ήταν… ψυχοβγαλτική. Οι δύο ομάδες ευστόχησαν στα τέσσερα πρώτα, αλλά μετά υπήρξαν από δύο σερί άστοχα, με την Λουγκάνο που εκτελούσε δεύτερη να πετά στον κάδο τις ευκαιρίες που πρόσφερε η Σερβέτ. Ακολούθησαν από τρεις σερί εύστοχες, με τον άλλοτε παίκτη του Άρη, Μαζικού, να είναι εξ αυτών για τη Σερβέτ. Άλλη ένα… ζευγάρι άστοχων πέναλτι στη συνέχεια, με το σκορ στο 7-7, με τη Σερβέτ να βάζει τα δύο επόμενα, η Λουγκάνο το ένα και η κούπα να καταλήγει στους τυπικά γηπεδούχους.

Μεγάλος ήρωας ήταν ο Ζόελ Μολ, ο οποίος μπήκε στον τελικό στο 119’, λίγο πριν το ματς οδηγηθεί στα πέναλτι. Κατάφερε να αποκρούσει 3 πέναλτι των ποδοσφαιριστών της Λουγκάνο, ενώ μάλιστα εκτέλεσε και το 11ο πέναλτι της ομάδας του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Πηγή: Sport-fm.gr