Διπλό στην Περιστερώνα… δια ποδός Σαμ

Η Ένωση κέρδισε την Ομόνοια 29Μ εκτός έδρας με 1-0

Σε ένα αρκετά κακό παιχνίδι η ΕΝΠ κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 κόντρα στην Ομόνοια 29Μ εκτός εδρας. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην χρόνια για την ομάδα του Παραλίμνιου, ενώ από την άλλη η Ομόνοια 29Μ γνώρισε την 3η σερί ήττα. Σκόρερ ο Σαμ στο 83ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την γηπεδούχο ομάδα να θέλει να κρατήσει περισσότερο μπάλα. Ο χρόνος κυλούσε χωρίς ωστόσο να είχαμε κάτι το αξιολογώ σε ένα παιχνίδι με πολλά λάθη, χωρίς ρυθμό και λιγοστές φάσεις. Με αυτά τα δεδομένα το πρώτο μέρος έληξε στο ισόπαλο 0-0.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την φιλοξενουμένη ομάδα να μπαίνει καλυτέρα και να θέλει να δημιουργησει ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Ο χρόνος κυλούσε , οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές και τα δεδομένα στον αγώνα δεν αλλάζαν.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 73ο λεπτό μέτα από σέντρα του Γουίλερ ο Φερνάντες κατάφερε να πάρει το κεφάλι με τον Αντεμπάγιο να του απαντάει αρνητικά.

Η ομάδα της ΕΝΠ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 83ο λεπτό με τον Σαμ ο οποίος έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής μέτα από γύρισμα του Χαραλάμπους. Η φιλοξενουμένη ομάδα στην συνέχεια έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση.

Με την γηπεδούχο να πιέζει στο τέλος για την ισοφάριση. Με την μεγαλύτερη φάση στο 94ο λεπτό οπου ήρθε η στιγμή του Ένεμ να του πει όχι ο Αντεμπάγιο σε κεφαλιά του. Έτσι η ΕΝΠ κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη κόντρα σε μια ομάδα με τους ιδίους στόχους.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Ομόνοια 29Μ και την ΕΝΠ ΕΔΩ

Ομόνοια 29Μ: Μπρολ, Ντεσλάντες, Φερνάντες Γκαρσία, (80. Αρτεμίου) Χέιλεν, Γκαρσία, Ράμος, (44΄΄  Πική)  Ψάλτης, Γουίλερ, Καρπ, Ρασάν Φερνάντες, (80. Αλαμπρίτης) Τρούγιτς ( 68. Ένεμ)

Στον πάγκο: Στρέζος, Κονομής, Ανδρέου, Αλαμπρίτης, Αρτεμίου, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Πική, Φιάκας, Ποντικός, Ένεμ, Παύλου.

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Ιωάννου, (79. Κοσμάς) Μιλίτσεβιτς, ( 68. Κόρινους) Σαμπού, Γκότλιεμπ, (79. Ανδρέου) Νόρτει, Σαμ, Μεντί, Κράινζ, (79. Βλίτερ) Χόγκενχουτ, Χαραλάμπους ( 90. Κοτσώνης)

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Χριστοφή, Κόρινους, Μπάρι, Μαυρουδής, Κοσμάς, Κοτσώνης, Βλίτερ, Ανδρέου, Γιαντσούκοβιτς, Έντσον

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
VAR: Κώστα Ροβέρτος
Σκόρερ: - / 82. Σαμ
Κίτρινες: Γουίλερ,  / Μιλίτσεβιτς, Σαμπού, Γκότλιεμπ, Νόρτει,