Έσπασαν το ρόδι οι φυγάδες!

Πρώτη νίκη του Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα – Παρέμεινε στον ένα βαθμό η Ανόρθωση

Μεγάλο «διπλό» πέτυχε ο Απόλλωνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» επικρατώντας με 2-1 της Ανόρθωσης για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε την πρώτη του νίκη για φέτος.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν κάπως μοιρασμένο, όμως ο Απόλλωνας στην μοναδική μεγάλη ευκαιρία που βρήκε κατάφερε να κάνει το 1-0 με τον Μάρκες, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε διπλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0, χωρίς να τα καταφέρνει να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκούλα σκόραρε νωρίς, μόλις στο 49ο λεπτό με τον Ζμέρχαλ, όμως η Ανόρθωση στο 55’ μείωσε με τον Λόπες, με την «Κυρία» να ψάχνει την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε να σκοράρει δεύτερο γκολ.

Η ομάδα της Λεμεσού ολοκλήρωσε με δέκα το ματς λόγω αποβολής του Ντορεγκαράι στο 90+5’ με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Απόλλωνας πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς για φέτος, ενώ η Ανόρθωση για δεύτερη σερί αγωνιστική έμεινε μακριά από την νίκη.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση μπήκε ελαφρώς καλύτερα και προσπάθησε να απειλήσει, με τον Απόλλωνα και αυτός να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα.

Στο 3ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη φάση στο ματς με ένα μακρινό σουτ του Μαλεκκίδη όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Ένα λεπτό μετά απείλησε και η Ανόρθωση με σουτ του Κίκο, όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα, ενώ στο 5’ χάθηκε καλύτερη φάση για τους γηπεδούχους από ωραία ενέργεια του Κίκο που έκανε την μπαλιά, ο Μαλεκκίδης πρόλαβε τον Κονσεϊσάο και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 11ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς που ήταν για την Ανόρθωση. Μετά από μπαλιά του Κίκο ο Παρούτης έκανε το τακουνάκι, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε αρκετές φάσεις στο ματς με τον Απόλλωνα να στέκεται άτυχος στο 25ο λεπτό χάνοντας τον αρχηγό του, Χάμπο Κυριάκου, ο οποίος τραυματίστηκε σε μία μονομαχία με τον Χρυσοστόμου και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στη συνέχεια υπήρχαν πολλές διακοπές στο ματς χωρίς να καταφέρνουν οι δύο ομάδες να απειλήσουν ιδιαίτερα μέχρι το 40ο λεπτό όταν και ήρθε το γκολ για τον Απόλλωνα.

Μετά από λάθος διώξιμο στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Βούρος πήρε την μπάλα και έκανε την συρτή μπαλιά από δεξιά στο ύψος του πέναλτι, εκεί που ήταν ο Μάρκες, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Ζίφκοβιτς για να κάνει το 1-0 για τον Απόλλωνα.

Στις καθυστερήσεις χάθηκε διπλή φάση για τον Απόλλωνα. Οι γαλάζιοι έφυγαν στην κόντρα, η μπάλα πήγε στον Ζμέρχαλ έκανε το σουτ απέκρουσε ο Ζίφκοβιτς, νέο σουτ του Βέισμπεκ η μπάλα έξω.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι στο ματς και έτσι οι γαλάζιοι της Λεμεσού πήγαν με το 1-0 υπέρ τους στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς στο 49’ πέτυχε το 2-0, μετά από λάθος του Μλάντζοβιτς, πήρε μπάλα ο Μπουακάρ, έδωσε στον Ζμρχαλ, αυτός το σουτ στη γωνία αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και απάντησε άμεσα με μείωση στο σκορ, στο 55’ μετά από μπαλιά του Παρούτη, ο Λόπες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στη συνέχεια του αγώνα η Ανόρθωση προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία στο ματς.

Από την άλλη ο Απόλλωνας λειτούργησε πολύ σωστά στο αμυντικό κομμάτι, περιορίζοντας τον αντίπαλο του, ενώ προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ανόρθωση ανέβηκε περισσότερο, χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Ανόρθωση: Ζίβκοβιτς, Αρτυματάς, Κίκο, Ρόγκουγκλιτς, Μουγκαμπί (58' Γούλερι), Παρούτης (74' Θεωδόρου), Λόπες, Μλάντοβιτς, Κονσεϊσάο, Τεσέιρα, Χρυσοστόμου.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Κεραυνός, Σπόλιαριτς, Χρυσόπουλος, Χαραλάμπους Σ., Σταμούλης, Μηχάλας, Μάρκου, Χαραλάμπους Ε.

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Σελεστίν, Βούρος, Λαμ (74' Μπαραόνα), Μαλεκκίδης, Κολ, Χάμπος (25' Βέισμπεκ), Μποαγκάρντ (74' Σπόλιαριτς), Ζμέρχαλ, Σαγκάλ (74' Ντε Μάρκο), Μάρκες (79' Ντορεγκαράι).

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Ζήνωνος, Αρτυματάς, Ντρόζντεκ, Μπολί

Σκόρερ: /40' Μάρκες, 49' Ζμέρχαλ

Αποβολές: /95' Ντορεγκαράι

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος