«Χτύπησε»… Μπόρα(τς) τον ΑΠΟΕΛ

Οι παίκτες του Χιμένεθ πέταξαν ευκαιρίες και για πρόκριση πρέπει να τρέξουν

Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του το ΑΠΟΕΛ που έχασε από την Μπόρατς με 0-1 παραμένοντας στον ένα βαθμό σε δύο αγωνιστικές.

Α' Μέρος

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του ΓΣΠ με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα.

Στο 10ο λεπτό ο Μάγιερ δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να κτυπάει σε αμυντικό την Μπόρατς και να καταλήγει στα χέρια του Μανόλοβιτς.

Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έπαιρνε περισσότερα μέτρα και γινόταν πιο απειλητική. Στο 24ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν το γκολ με τον Πέτροβιτς να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα αλλά μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο κεντρικός αμυντικός ήταν σε θέση όφσαιντ.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν και πάλι με πρωταγωνιστή τον Πέτροβιτς να παίρνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Β'Μέρος

Δεν μπήκε και πολύ καλά η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ που δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα για να γίνει απειλητική.

Οι Βόσνιοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 62ο λεπτό με τον Σάβιτς να εκτελεί το φάουλ από πλάγια με τη μπάλα να παίρνει αρκετά φάλτσα και να καταλήγει στα δίχτυα.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει μετα το γκολ και πλησίασε στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Αμπάνια έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μανόλοβιτς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν την πίεση τους και προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί. Πρώτα με τον Ελ Αραμπί στο 86ο λεπτό να κάνει τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα έξω.  Ένα λεπτό αργότερα ο Αμπάνια και πάλι δοκίμασε το πόδι του αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Μανόλοβιτς.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με το ΑΠΟΕΛ να δέχεται την ήττα και να παραμένει στον ένα βαθμό σε δύο αγωνιστικές.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα εδώ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Λαϊφής, Τεχέρα, Αμπάνια, Μάγιερ (81′ Καττιρτζής), Ντογκαλά (66′ Μπα), Μαρκίνιος (66′ Κόρμπου), Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Μίχος, Ντβάλι, Μπα, Σατσιάς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Πολυκάρπου, Κοσταντίνοφ

Μπόρατς: Μανοίλοβιτς, Βούκσεβιτς (58′ Νικόλοφ), Μέγερς, Καρολίνα, Ερέρα, Όγκρινετς, Σκόρουπ (82′ Πίλερ), Σάβιτς, Κουλάσιν (58′ Κβρζιτς), Σρέτσκοβιτς (58′ Χρέλια), Ντεσπότοβιτς (72′ Βράνιες)

Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Πέγιοβιτς, Νικόλοφ, Πίλερ, Χρέλια, Ντάγιτς, Σούμπιτς, Κβρζιτς, Κάβιτς, Βράνιες, Μπάιντε, Μάρκετιτς

Σκόρερ: -/63' Σάβιτς

Κίτρινες: Τσεπάκ/Κουλάσιν, Ντεσπότοβιτς, Σρέτσκοβιτς, Βούκσεβιτς, Μανοίλοβιτς