Ταπείνωσε τον ΑΠΟΕΛ ο Εθνικός με τριάρα!

Μπήκαν...με το αριστερό στο νέο πρωτάθλημα οι γαλαζοκιτρινοι - Αποδοκιμασίες από τους ΑΠΟΕΛίστες στο ΓΣΠ

Εντυπωσιακός ο Εθνικός που πήρε «μάγκικο» διπλό στο ΓΣΠ επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 1-3 σημειώνοντας τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Κατώτερος των περιστάσεων το ΑΠΟΕΛ που προβλημάτισε με την εικόνα του.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο ΓΣΠ άρχισε με το ΑΠΟΕΛ και τον Εθνικό να προσπαθούν στο πρώτο δεκάλεπτο να κυκλοφορήσουν τη μπάλα.

Παρ΄όλα αυτά η ομάδα της Άχνας κατάφερε στο 14ο λεπτό να κάνει τη «ζημιά» μετά από ωραία μακρινή μπαλιά του Μπρένο στον Μπονέτο που με ωραίο πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μπέλετς και σημειώσε το 0-1.

Στο 17ο λεπτό οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο γκολ του Εθνικού αλλά ο Φλόρες απέκρουσε τη κεφαλιά του Σιμπριάνο.
Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι και πάλι με ωραία συνεργασία με τελικό αποδέκτη τον Αντερέγκεν ο οποίος προσποιηθήκε και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Μπέλετς σημειώνοντας το 0-2.

Τα δύο γκολ του Εθνικού αποσυντόνισαν την ομάδα του Ντομίνγκες που έκανε συνεχώς αβίαστα λάθη .

Έπρεπε να φτάσουμε στο 35ο λεπτό για να απειλήσει ιδαίτερα η ομάδα της Λευκωσίας με τον Αμπάνια να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Ντε Ιριόντο έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ στο 36ο λεπτό με τον Ιωάννου να κάνει ωραία σέντρα στον Οφόρι που έκανε το γυριστό αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε δύσκολα.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ του Μάιερ έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Εθνικό να προηγείται με 2-0 του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Β' Μέρος

Δύο αλλαγές από τον Ντομίνγκες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Πέτροβιτς και Κόρμπου να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Ντβάλι και Μάιερ αντίστοιχα.

Στο 50ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ μετά από λάθος πισινή κεφαλία του Μπαχανάκ αλλά για καλή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Κόρμπου να υποδέχεται την μπάλα από τον Μαρκίνιος και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φλόρες γράφοντας το 1-2.

Εκεί που άρχισαν οι γηπεδούχοι να γίνονται πιο απειλητικοί ο Εθνικός στη πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βρει δίχτυα στο 70ο λεπτό. Ο Αντερέγκεν και πάλι πήρε τη μπάλα, πάτησε στη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Μπέλετς σημειώνοντας το 1-3 αλλά και το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Το γκολ του Εθνικού έριξε και πάλι την ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που στα τελευταία λεπτά έψαξαν το γκολ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Ένα σουτ του Δώνη στο 91ο λεπτό και ένα του Κόρμπου αργότερα που εξουδετερώθηκαν από τον Φλόρες ήταν και οι τελευταίες φάσεις του αγώνα.

Το παιχνίδι τελειώσε με τον Εθνικό να παίρνει τεράστιο διπλό ενώ το ΑΠΟΕΛ προβλημάτισε αρκετά με την εικόνα που παρουσίασε.

ΑΠΟΕΛ: Μ Μπέλετς, Σατσιάς, Σιπριάνο, Ντβάλι (46′ Πέτροβιτς), Κιντιγιά (70′ Πολυκάρπου), Αμπάνια, Κοσταντίνοφ (77′ Ελ Αραμπί), Μάγιερ (46′ Κόρμπου), Δώνης, Μαρκίνιος (59′ Μπα), Ντράζιτς

Στον πάγκο: Περέιρα, Τεχέρα, Σούσιτς, Καττιρτζής, Λαΐφης, Σαρφό, Ντογκαλά

Εθνικός: Φλόρες, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Ιωάννου (82′ Γκονζάλες), Στυλιανού, Μπαχανάκ, Αντερέγκεν (90+4′ Μιλιντσεάνου), Οφόρι, Μπρένο (61′ Πεχλιβάνης)

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Σούλης, Εγκωμίτης, Ντουπόφ, Αρκάδια, Βενιζέλου, Περδίος, Αγγελόπουλος

Σκόρερ:   54′ Κόρμπου/ 14′ Μπονέτο, 18′, 70′ Αντερέγκεν

Κίτρινες: Σατσίας/Οφόρι

Αποβολές : -/-

Διαιτητής: Αργυρο΄ύ Ανδρέας

VAR: Αντωνίου Μάριος

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ντομίνγκεζ κατέθεσαν ψυχή και από εκεί πρέπει να συνεχίσουν ενόψει του αγώνα πρωταθλήματος ...