Ποδαρικό στη Σερβία με νίκη!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Γκαγιέγο

Με το «δεξί» ξεκίνησε τα φιλικά παιχνίδια το ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε με 2-1 της Σπάρτακ Σουμπότιτσα. Σκόρερ για τους «γαλαζοκίτρινους» οι Κονσταντίνοφ και Μπεν.

Η Σπαρτάκ Σουμπότιτσα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 6ο λεπτό ο ποδοσφαριστής της Σέρβικης ομάδας Λούκιτς επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Χριστοδούλου.

Το πρώτο σουτ για τους «γαλαζοκίτρινους» έγινε στο 12ο λεπτό από τον Μπεν αλλά ήταν άστοχο. Παρ΄όλα αυτά η ομάδα του Γκαγιέχο κατάφερε να προηγηθεί στο 19ο λεπτό με τον Κονσταντίνοφ να κάνει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και να νικάει τον τερματοφύλακα της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα.

Στο 33ο λεπτό η σέρβικη ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά το σουτ του Τοντορόσκι κτύπησε στο δοκάρι.

Το ΑΠΟΕΛ στο 38ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από ατομική ενέργεια του Άπια που ανατράπηκε μέσα στη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεν ο οποίος ήταν εύστοχος σημειώνοντας το 2-0.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Σπάρτακ έχασε ακόμη μια ευκαιρία με τον Τοντόρσκι αλλά ο Χριστοδούλου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Έτσι το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους «γαλαζοκίτρινους» να προηγούνται με 2-0.

Β ' Μέρος

Ο Γκαγιέχο στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήσε μια δεύτερη ενδεκάδα καθώς άλλαξε όλους τους ποδοσφαιριστές του. Συγκεκριμένα στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι: Κίττος, Σιμπριάνο ,Αντωνίου,Μαιόλι,Τσεμπάκ,Θεοδώρου,Σατσιάς,Κιντίγια,Πουρσαιτίδης,Σαρφό, Γεωργίου.
Χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες πραγματοποιήθηκε το δεύτερο ημίχρονο από τις δύο ομάδες . Η Σπαρτάκ κέρδισε πέναλτι στο 73ο λεπτό με τον Τοντόρσκι να νικάει τον Κίττο από τα 11 βήματα και να μειώνει για την ομάδα του.

Οι ποδοσφαιριστές του Γκαγιέγο προσπάθησαν να γίνουν επιθετικοί στα τελευταία λεπτά αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα.

Έτσι λοιπόν το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο του φιλικό νίκησε την Σπάρτακ Σουμπότιτσα με 2-1.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου (46′ Κίττος), Σούσιτς (46′ Σιπριάνο), Πέτροβιτς (46′ Αντωνίου), Πολυκάρπου (46′ Κιντιγιά), Μιρ (46′ Τσεπάκ), Τεχέρα (30′ Βρόντης)(46′ Σατσιάς), Κοσταντίνοφ (46′ Σαρφό), Άπια (46′ Θεοδώρου), Μπεν (46′ Γεωργίου), Μαρκίνιος (46′ Πουρσαϊτίδης)(65′ Καττιρτζής, Ντράζιτς (46′ Μαιόλι)

Σπάρτακ Σουμπότιτσα: Βούλιτς, Κέρκεζ, Μπογκίσεβιτς, Μίλιτς, Ντάβιντ, Βίτροβιτς, Μιχάλκοβιτς, Λούκιτς, Τοντόρσκι, Τόμοβιτς, Μπέλοβιτς

Σκόρερ: 19'Κονσταντίνοφ,40'Μπεν/73'Τοντόρσκι