Η ρουλέτα έκατσε στο μαύρο… της RFS (vid)

Έδωσε το «φιλί της ζωής» ο Δώνης, το πήγε μέχρι τα πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ όμως οι Λετονοί ήταν πιο εύστοχοι – Συνεχίζουν στο Κόνφερενς οι πρωταθλητές

Δεν τα κατάφερε το ΑΠΟΕΛ που αποκλείστηκε στην διαδικασία των πέναλτι από την Ρίγα με 2-4. Παρ΄ότι κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση με το γκολ του Δώνη στα τελευταία λεπτά οι Λετονοί ήταν πιο εύστοχοι στα πέναλτι και πήραν την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ.

Α Μέρος

Η Ρίγα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά και προσπάθησε να απειλήσει. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει.

Στο 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Ντιομαντέ να δοκιμάζει το πόδι του αλλά ο Μπέλετς μάζεψε εύκολα.
Τα αρκετά λάθη των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ αλλά και η καλή ανασταλτική λειτουργία της Ρίγας δεν βοήθησαν στο να βρει ρυθμό η ομάδα της Λευκωσίας.

Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους» έγινε στο 36ο λεπτό με τον Μάιερ να κάνει ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η «ζημιά» για το ΑΠΟΕΛ από την Ρίγα έγινε στο 40ο λεπτό με τους Λετονούς να ανοίγουν το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ικούνιεκς που νίκησε τον Μπέλετς.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ρίγα να προηγείται με 0-1 του ΑΠΟΕΛ.

Β' Μέρος

Κάπως καλύτερα μπήκαν οι ποδοσφαιριστές του Ντομίνγκεζ στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να απειλήσουν. Στο 50ο λεπτό η ομάδα της Λευκωσίας απείλησε με τον Μαρκίνιος να πιάνει τη κεφαλιά ανενόχλητος αλλά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Οντόα.

Στο 57ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Κεφαλιά του Ελ Αραμπί μετά από φάουλ του Ντογκαλά, ο Δώνης έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Ελ Αραμπί με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα έξω.

Τη λύση στο γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» έδωσε τελικά ο Σούσιτς ο οποίος στο 74ο λεπτό μετά την σέντρα του Εντογκαλά έπιασε ωραία κεφαλιά και ισοφάρισε.

Η είσοδος των Δώνη,Σούσιτς και Ντράζιτς άλλαξε την εικόνα του ΑΠΟΕΛ που έγινε περισσότερο επιθετικό. Στο 82ο λεπτό ο Ντράζιτς κατέβασε τη μπάλα στον Ελ Αραμπί ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Οντόα έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μαροκινός και πάλι προσπάθησε να σκοράρει αλλά το σουτ του μέσα στη περιοχή έφυγε έξω.

Στα τελευταία λεπτά το ΑΠΟΕΛ έψαξε το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση αλλά οι ποδοσφαιριστές της Ρίγας είχαν πολύ καλές τοποθετήσεις.

Παρ΄όλα αυτά στην τελευταία φάση του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στο γκολ μετά από σέντρα του Σούσιτς και δυνατή κεφαλιά του Δώνη που νίκησε τον Οντόα και έστειλε την ομάδα του στην παράταση.

Παράταση

Με διαφορετική ψυχολογία το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που προσπάθησε να απειλήσει από τα πρώτα λεπτά της παράτασης. Στο τρίτο λεπτό της ημίωρης παράτασης ο Εντογκαλά έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Οντόα απέκρουσε δύσκολα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Δώνης έκανε συστημένη σέντρα στον Ελ Αραμπί που έπιασε τη κοντινή κεφαλιά αλλά ο Οντόα πραγματοποίησε φοβερή απέκρουση.

Η κούραση ήταν εμφανής και από τις δύο ομάδες με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο.

Ο Σούσιτς προσπάθησε να απειλήσει στο 118ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά το δυνατό του σουτ ήταν εντελώς άστοχο.

Πέναλτι
Ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με την Ρίγα να είναι πιο εύστοχη  και τελικά να παίρνει την πρόκριση με σκορ 2-4. Μοιραίοι για το ΑΠΟΕΛ ο Σαρφό που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και ο Ντβάλι ο οποίος νικήθηκε από τον Οντόα και οδήγησε την ομάδα του στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (105′ Σιπριάνο), Ντβάλι, Μάγιερ (65′ Ντράζιτς), Τεχέρα (80′ Κοσταντίνοφ), Ελ Αραμπί, Μαρκίνιος (53′ Δώνης), Τσεπάκ (53′ Σούσιτς), Κιντιγιά, Σαρφό, Ντογκαλά (111′ Κόρμπου).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Μίχος, Σιπριάνο, Σούσιτς, Δώνης, Σατσιάς, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Λαίφης, Πολυκάρπου, Κοσταντίνοφ.

Ρίγα: Οντόα, Πρέγκα, Μπαλόνιτς, Λίπουτσεκ, Σαβάλνιεκς, Μαρκίεφ, Πάνιτς, Οντισάρια (108′ Στούγκλις), Ικούνιεκς, Ντιομάντε (20′ Ντικί) (67′ Έμερσον) (109′ Σιλακάτζε), Κουάντιο (67′ Οσουάγκου) (90+2′ Κίγκουρς)

Στον πάγκο: Στένμπορς, Βίλκοβς, Οσουάγκου, Έμερσον, Ντικί, Στούγκλις, Νίε, Κίγκουρς, Σιλακάτζε

Σκόρερ: 74′ Σούσιτς, 90+5′ Δώνης/40′ Ικαούνιεκς

Κίτρινες: Τσεπάκ, Μπέλετς, Δώνης/Μαρκιεφ, Ικαούνιεκς, Πρέγκα, Οντισάρια, Κουάντιο