ΑΠΟΕΛ: Στην τελική ευθεία για τη ρεβάνς

Οι πρωταθλητές προσεγγίζουν με απόλυτη σοβαρότητα τον επαναληπτικό με την Πέτροκουμπ

Η προετοιμασία του ΑΠΟΕΛ μπαίνει στην τελική ευθεία ενόψει του επαναληπτικού της Τρίτης με την Πέτροκουμπ στη Μολδαβία για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα της Λευκωσίας απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη με 1-0 στο ΓΣΠ, ωστόσο αυτό το αποτέλεσμα δεν της εξασφαλίζει απολύτως τίποτα εάν δεν παρουσιαστεί όπως πρέπει την ερχόμενη Τρίτη. Η Πέτροκουμπ έδειξε με την αγωνιστική της παρουσία ότι σεν καμία περίπτωση δεν αποτελεί αμελητέα ποσότητα. Οι Μολδαβοί είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας στο ΓΣΠ και δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες φάσεις.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο όμως στην επανάληψη δεν είχε την ίδια παρουσία, δίνοντας την ευκαιρία στην Πέτροκουμπ να αναλάβει τα ηνία σε κάποια σημεία της αναμέτρησης. Το ζητούμενο για την ομάδα του Γκαγιέγο στον επαναληπτικό είναι να καταφέρει να κυριαρχήσει και να ελέγξει καλύτερα το ματς, μεγαλώνοντας τα καλά της διαστήματα στο παιχνίδι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, διαθέσιμος για τη ρεβάνς της Τρίτης αναμένεται να είναι ο Ντβάλι, ο οποίος δεν αποκλείεται να πάρει φανέλα βασικός εφόσον κριθεί 100% έτοιμος. Σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας θα βρίσκονται οι Μάιερ και Ελ Αραμπί, οι οποίοι δεν αποκλείεται να πάρουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Ο ΑΠΟΕΛ θα επιδιώξει να τελειώσει τη δουλειά με δεύτερη νίκη και να προκριθεί στον 3ο προκριματικό, περιμένοντας να μάθει γύρω στα μεσάνυχτα της Τρίτης τον επόμενο του αντίπαλο που θα προκύψει από την αναμέτρηση Σλόβαν-Τσέλιε (1-1 το πρώτο ματς).