Άφησε τ’ «αστέρια», για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα

Παρά την προσπάθεια που έκανε, το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ απέναντι στη Σλόβαν και αποκλείστηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ

Προσπάθησε το ΑΠΟΕΛ για την ανατροπή αλλά έμεινε στην ισοπαλία(0-0) απέναντι στην Σλόβαν και αποκλείστηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πηγαίνουν στα πλεί-οφ του Γιουρόπα και θα αντιμετωπίσουν μια εκ των Ρίγα-Σάντα Κολομά.

Α' Μέρος

Όπως ήταν αναμενόμενοι οι ποδοσφαιριστές του Γκαγιέγο μπήκαν αρκετά δυνατά στα πρώτα λεπτά με σκοπό να επιτεθούν .Μόλις στο 1ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» πλησιάσαν στο γκολ με τη κεφαλιά του Ελ Αραμπί αλλά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι. Η φάση όμως δεν μέτρησε καθώς ο Μαροκινός επιθετικός ήταν σε θέση όφσαιντ.

Στο 3ο λεπτό οι Σλοβάκοι προσπάθησαν να απειλήσουν με ένα μακρινό σουτ του Κούτσκα αλλά ο Μπέλετς ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καλύτερο αλλά του έλειπε το γκολ. Στο 20ο λεπτό ο Πέτροβιτς δοκίμασε το πόδι του αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 32ο λεπτό ήταν η σειρά του Μαρκίνιος να απειλήσει αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Η ομάδα της Λευκωσίας έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 40ο λεπτό μετά από σέντρα του Σούσιτς και κεφαλιά του Μαρκίνιος αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Β' Μέρος

Η Σλόβαν ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο παιχνίδι. Στο 49ο λεπτό ο Στρέλετς έκανε τη προβολή από κοντά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Μπέλετς.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μακ έφυγε απέναντι από τον Μπέλετς και έκανε το πλασέ με τη μπάλα να κτυπάει στο κάθετο δοκάρι.
Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 60ο λεπτό με τον Σούσιτς να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Κάσια έδιωξε πάνω στη γραμμή σε κόρνερ.

Ο Γκαγιέγο στο 68ο λεπτό προχώρησε σε τριπλή αλλαγή προσπαθώντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική .Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Δώνη,Ντράζιτς και Μάιερ στις θέσεις των Τσεμπάκ, Εντογκαλά και Σαρφό αντίστοιχα.

Στο 80ο λεπτό τα πράγματα έγιναν χειρότερα για το ΑΠΟΕΛ καθώς ο Πέτροβιτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Oι Σλοβάκοι είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και την ψυχολογία με το μέρος τους και στα τελευταία λεπτά του αγώνα μέσω αντεπιθέσεων έψαξε το γκολ. Στο 83ο λεπτό ο Μπαρσεγκιάν έκανε ωραία ατομική ενέργεια και έδωσε τη κάθετη στον Μπάιριτς αλλά το τελειώμα του δεν βρήκε στόχο.

Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί στα τελευταία λεπτά και έτσι η Σλόβαν πήρε τη πρόκριση στα πλεί-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (90+3′ Σιπριάνο), Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τσεπάκ (68′ Δώνης), Σαρφό (68′ Μάγιερ), Μαρκίνιος (76′ Κόρμπου), Ντογκαλά (68′ Ντράζιτς), Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Αντωνίου, Πολυκάρπου.

Σλόβαν: Τάκατς, Μπλάκμαν, Κάσια, Βίμερ, Ζουμπέρου, Μπάιριτς, Κούτσκα, Τόλιτς (61′ Ζόκε), Μακ (85′ Σαββίδης), Βάις (75′ Μαρτσέλι), Στρέλετς (75′ Μπαρσεγκιάν).

Στον πάγκο: Τρνόφσκι, Χρντίνα, Βουτ, Ίσακ, Ματέας, Μεντφέντεφ, Μουστάφιτς, Βόιτκο