Καταστροφικό 20λεπτο έκανε… Γολγοθά τη ρεβάνς

Ο ΑΠΟΕΛ αδίκησε τον εαυτό του στη Σλοβακία γνωρίζοντας την ήττα με 2-0

Το ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 2-0 από την Σλόβαν στην Σλοβακία και πλέον καλείται την επόμενη βδομάδα στο ΓΣΠ να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Ένα εικοσάλεπτο ήταν αρκετό για τους Σλοβάκους για να πάρουν ισχυρό προβάδισμα πρόρκισης

Α' Μέρος

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η μία ομάδα προσπάθησε να «διαβάσει» την άλλη στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν για το ΑΠΟΕΛ στο 11o λεπτό με τον Ντράζιτς να κάνει ωραίο γύρισμα έξω από την περιοχή και να επιχειρεί το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Τάκατς.

Οι Σλοβάκοι στα επόμενα λεπτά άρχισαν να παίρνουν μέτρα και προσπάθησαν να απειλήσουν κυριώς με σέντρες από δεξιά. Λίγο έλειψε να κάνουν την ζημιά στο ΑΠΟΕΛ με τον Στρέλετς στο 25ο λεπτό ο οποίος βρέθηκε στη περιοχή ανενόχλητος να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

Η Σλόβαν απείλησε και πάλι στο 36ο λεπτό με τον Κούτσα να κάνει τη προβολή μετά από λάθος υπολογισμό του Σούσιτς αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε και πάλι σωτήρια.

Στο 43ο λεπτό ο Τεχέρα προσπάθησε από μακρινή απόσταση να απειλήσει αλλά το σουτ δεν ήταν αρκετά δυνατό με αποτέλεσμα ο Τάκατς να μαζέψει εύκολα.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0

Β' Μέρος

Η Σλόβαν ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα. Απείλησαν στο 56ο λεπτό με τον Στρέλετς αλλά ο Μπέλετς και πάλι μάζεψε σταθερά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στα επόμενα λεπτά άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά τους έλειπε η τελική πάσα για να απειλήσουν. Στο 56ο λεπτό ο Ντράζιτς σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς στην αρχή της φάσης ο Εντογκαλά ήταν σε θέση όφσαιντ.

Οι Σλοβάκοι παρ΄όλα αυτά κυκλοφόρησαν τη μπάλα καλύτερα και έψαξαν περισσότερα το γκολ. Στο 71ο γκολ η Σλόβαν σκόραρε με τον Μπαρσεγιάν να κάνει το παράλληλο γύρισμα με τον Πέτροβιτς να διώχνει κάπως άτσαλα και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.Το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσαίντ. Μετά όμως από παρέμβαση του VAR και μετά από αρκετή αναμονή το γκολ τελικά μέτρησε.

Ο Γκαγιέγο μετά το γκολ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ελ Αραμπί ενώ αργότερα λεπτά συμμετοχής πήραν Δώνης και Τσεμπάκ.

Η Σλόβαν κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με φοβερό σουτ του Μακ έξω από την περιοχή που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπέλετς.

Η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες τελειώσε με την Σλόβαν να παίρνει ένα ισχυρό προβάδισμα ενώ από την άλλη το ΑΠΟΕΛ καλείται την επόμενη βδομάδα να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα.

Σλόβαν: Τάκατς, Μπλάκμαν, Κάσια, Βίμερ, Ζουμπέρου, Κούτσκα, Μπάιριτς, Τόλιτς, Μπερσεγκιάν (78′ Μακ), Βάις (89′ Μαρσέλι), Στρέλετς (90+2′ Ζόκε)

Στον πάγκο: Τρόνσκι, Χρντίνα, Βόετ, Ισάκ, Ματέας, Μεντβέντεβ, Μούσταφικ, Βόιτσκο, Σαββίδης

ΑΠΟΕΛ:  Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα, Μάγιερ (73′ Ελ Αραμπί), Μαρκίνιος, Ντογκαλά (87′ Τσεπάκ), Ντράζιτς (87′ Δώνης)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Σιπριάνο, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Αντωνίου, Πολυκάρπου

Σκόρερ: 71′ Πέτροβιτς (αυτογκόλ), 90+3′ Μακ

Κίτρινες: Μπάιριτς, Κάσια/ Τεχέρα (3), Σούσιτς