Ένταση, νεύρα, VAR… η κούπα στον ΑΠΟΕΛ

Σήκωσαν στη Λεμεσό το 15ο Σούπερ Καπ στην ιστορία τους οι «γαλαζοκίτρινοι» - Πρώτη φετινή ήττα για την Πάφο στις εγχώριες διοργανώσεις

Το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς πανηγύρισε το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 1-0 της Πάφου χάρη σε γκολ του Σαρφό στο 1ο λεπτό του αγώνα. Με αυτή την κατάκτηση οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τα 15 Σούπερ Καπ στην ιστορία τους.

Α' Μέρος

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε για το ΑΠΟΕΛ ο αγώνας καθώς πριν να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα.Μετά από ωραία ανάπτυξη από αριστερά ο Ελ Αραμπί έγινε δημιουργός καθώς έδωσε ασίστ στον Σαρφό ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα στη περιοχή νίκησε τον Ίβουσιτς.

Το γρήγορο γκολ ξάφνιασε τους ποδοσφαιριστές του Καρσέδο που προσπάθησαν να αντιδράσουν. Στο 9ο λεπτό ο Ζάιρο έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ομάδα της Πάφου καθώς στο 13ο λεπτό ο Ντράγκομιρ αποβλήθηκε μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Τσεπάκ. Ο διαιτητής Θεουλή Χρυσοβαλάντης μετά από κάλεσμα από το Var άλλαξε την απόφαση του και απέβαλε τον ποδοσφαιριστή της παφιακής ομάδας.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» που προσπάθησαν να ελέγξουν το παιχνίδι μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα απείλησαν με τον Τεχέρα να δοκιμάζει το πόδι του στο 22ο λεπτό αλλά δεν ανησύχησε τον Ίβουσιτς.

Από την άλλη η Πάφος έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία στο πρώτο μέρος στο 26ο λεπτό με τον Ζάιρο από κοντινή απόσταση να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης ο διαιτητής του αγώνα έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Πέτροβιτς στον Ζάζα. Παρ΄όλα αυτά το Var κάλεσε και πάλι τον διαιτητή για να επαναεξετάσει την φάση και άλλαξε την αρχική του απόφαση δείχνοντας να συνεχιστεί ο αγώνας καθώς δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

Στα επόμενα λεπτά το «καθαρό» μυαλό χάθηκε και από τις δύο ομάδες καθώς υπήρξαν αρκετά μαρκαρίσματα και ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος ήταν για τους «γαλαζοκίτρινους» με τον Εντογκαλά να βγαίνει απέναντι από τον Ίβουσιτς αλλά από πλάγια με τον τερματοφύλακα της Πάφου να απομακρύνει σε κόρνερ.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 1-0 της Πάφου.

Β Μέρος

Η Πάφος ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για να ισοφαρίσει στον αγώνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ποντέλο από πολύ κοντά πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο στέλνοντας τη μπάλα αρκετά ψηλά.

Το ΑΠΟΕΛ απείλησε στο 58ο λεπτό με τον Εντογκαλά να κάνει το γύρισμα στον Ελ Αραμπί που άφησε ωραία τη μπάλα στον Σαρφό αλλά δεν βρήκε καθόλου τη μπάλα.

Η ομάδα του Καρσέδο ήταν αρκετά απειλητική και στο 62ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στον αγώνα. Ο Μπρούνο έκανε το γύρισμα στον Κορέια που έκανε απευθείας το σουτ αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς.

Η επόμενη τελική στην αναμέτρηση έγινε στο 78ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μπα να υποδέχεται την μπάλα και να κάνει το σουτ με τον Ίβουσιτς να απεκρούει σταθερά τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Κόρμπου να δοκιμάσει το πόδι του αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Πάφος πίεσε περισσότερο αλλά η καλή ανασταλτική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ ήταν σχεδόν αλάνθαστη. Μάλιστα οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν στο 90ο λεπτό με τον Αμπάνια να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Τίποτα δεν άλλαξε μετά και τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων με το ΑΠΟΕΛ να είναι ο νικητής και να παίρνει το 15ο Σούπερ Καπ στην ιστορία του.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα εδώ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (66′ Ντβάλι), Λαίφης, Τσεπάκ (46′ Σούσιτς), Κιντιγιά, Τεχέρα (46′ Αμπάνια), Κοσταντίνοφ (66′ Κόρμπου), Σαρφό, Ντογκαλά, Μαρκίνιος, Ελ Αραμπί (66′ Μπα)

Στον πάγκο: Περέιρα, Σιπριάνο, Ντβάλι, Μιρ, Μπα, Σούσιτς, Αμπάνια, Σατσιάς, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Πολυκάρπου.

Πάφος FC:Ιβουσιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Ζάιρο (54′ Άντερσον), Τζάτζα (69′ Νατέλ), Τάνκοβιτς (82΄ Ναμ), Λούκασεν, Σούνιτς (82′ Πηλέας), Ντράγκομιρ, Ποντέλο (54′ Κορέια), Πέπε

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Παπαδούδης, Πηλέας, Νατέλ, Ναμ, Άντερσον Σίλβα, Νταλίνια, Ηλία, Κορέια.

Σκόρερ: 1' Σαρφό/-

Κίτρινες: Τεχέρα, Tσεπάκ, Πέτροβιτς, Μαρκίνιος, Μπα/Λουκάσεν, Τάνκοβιτς, Άντερσον

Aποβολές: -/Ντράγκομιρ

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Var: Σολωμού Δημήτρης