Με «ήρωα» Μακρή… γιόρτασε τα 94χρονα!

Η ΑΕΛ έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Εθνικού και επέστρεψε στις νίκες (5-2)

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε τα γενέθλια της η ΑΕΛ που επικράτησε με 5-2 του Εθνικού και έφθασε στους εννιά βαθμούς. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Μακρής που σημειώσε χατ-τρικ μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο στο 61ο λεπτό.

Α' Μέρος

Αρκετά χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Αλφαμέγα» με την ΑΕΛ και τον Εθνικό να δημιουργούν αρκετές φάσεις. Ενδεικτικό ήταν ότι οι τελικές του πρώτου μέρους ήταν επτά για τους γηπεδούχους και οκτώ για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα της Άχνας απείλησε για πρώτη φορά στο 2ο λεπτό με τον Μπονέτο να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή αλλά ο Μπράγκα απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα μετά από ωραία συνεργασία και αμυντική αδράνεια από την ΑΕΛ ο Λίπκσι έδωσε στον αμαρκάριστο Γκονζάλες που πλάσαρε και νίκησε τον Μπράγκα σημειώνοντας το 1-0.

Η ΑΕΛ άρχισε στα επόμενα λεπτά να ανεβαίνει και να απειλεί την εστία του Φλόρες και να καταγράφει την πρώτη της τελική στο 9ο λεπτό με ωραίο σουτ του Τοκού έξω από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα του.

Στο 17ο λεπτό ήταν σειρά του Εθνικού να απειλήσει με τον Αντερέγκεν να κάνει τη προβολή αλλά ο Μπράγκα ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 31ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ουεντραόγκο έκανε τη δυνατή κεφαλιά και σημειώσε το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λεσοβόι με σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Φλόρες αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πιο ψηλά από τα δοκάρια. Ο Εθνικός απείλησε και πάλι στο 38ο λεπτό με τον Ντε Ιριόντο να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε και πάλι σταθερά.

Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν ξανά το προβάδισμα με τον Λίπσκι να κάνει την δυνατή κεφαλιά αλλά ο Μπράγκα έδειξε τα αντανακλαστικά του διώχνοντας σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ όμως ήταν η ομάδα που κατάφερε να βρει δίχτυα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 45ο λεπτό και πάλι από εκτέλεση κόρνερ ο άλλος κεντρικός αμυντικός Στόλνικ με ωραίο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 2-1 του Εθνικού.

Β Μέρος

O Eθνικός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο όπως και στο πρώτο σημειώνοντας γκολ στο 48ο λεπτό. Μετά από κόντρα που έγινε η μπάλα πήρε περιέργη τροχιά με το Μπονέτο να κάνει τη προβολή και τη μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αντερέγκεν σκόραρε γράφοντας το 2-2.

Ο Εθνικός «πατούσε» καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που σκόραρε παίρνοντας προβάδισμα και πάλι .Ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο ο Μακρής στο 62ο λεπτό μετά από γύρισμα του Σινγκ νίκησε τον Φλορες.

Ο Κύπριος επιθετικός το πήρε προσωπικά καθώς έξι λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό σημειώσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ .Μετά από γύρισμα του Φιλιώτη ο Μακρής «τσίμπησε» τη μπάλα και σημειώσε το 4-2.

Μετά και το τέταρτο γκολ η ΑΕΛ προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να σπαταλήσει τον χρόνο για να μην αφήσει τον Εθνικό να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Κόλμαν κατάφερε να βρει και πέμπτο γκολ στο 87ο λεπτό και πάλι με τον Μακρή που έκανε και το χατ-τρικ. Ο Κύπριος επιθετικός αυτή τη φορά με κεφαλιά νίκησε τον Φλόρες και σημειώσε το 5-2.

Έτσι λοιπόν η ΑΕΛ πήρε τη τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλια της.

Η εξέλιξη του αγώνα σε live γραπτή περιγραφή από την πλατφόρμα Live Matches του 24sports

ΑΕΛ: Μπράγκα, Ουεαντραόγκο, Στόλνικ, Ρομπερτά (61′ Ζαχαρίου), Σινγκ, Τοκού (83′ Γερολέμου), Λεσοβόι (61′ Μακρής), Φιλιώτης, Μεγιάδο, Νεοφύτου (61′ Ιμανισίμγουε), Μάμας (75′ Μπαμπόκ)

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Κοσταντίνι, Άβραχαμ, Χριστοδούλου, Θεμιστοκλέους, Παναγή

Εθνικός: Φλόρες, Ντε Ιριόντο (79′ Ερνάντες), Λίπσκι, Μπονέτο, Λομοτέι, Γκονζάλες (59′ Μπρένο), Ιωάννου (70′ Παναγιώτου), Στυλιανού (70′ Σόμπιεχ), Μπαχάνακ, Αντερέγκεν (79′ Σαντί), Οφόρι

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Παπαστυλιανού, Ντουμπόφ, Μιλιντσεάνου, Βενιζέλου, Αγγελόπουλος, Μπάρετ

Σκόρερ: 31′ Ουεντραόγκο, 45′ Στόλνικ, 62′, 68′, 87′ Μακρής/ 3′ Γκονζάλες, 48′ Αντερέγκεν

Κίτρινες: Μάμας, Κόλμαν / Στυλιανού