«Τούμπαρε» τον Απόλλωνα στη Λεμεσό… η ΑΕΚ!

Νικήτρια σε ένα παιχνίδι με χαμένο πέναλτι, κόκκινη, όπως και λάθος μα και γκολ από Εκπολό…. βγήκε η ομάδα της Λάρνακας

Εκπληκτική ΑΕΚ στο β’ μέρος, «τούμπαρε» τον Απόλλωνα με ανατροπή στη Λεμεσό και έφυγε με το διπλό με νίκη 2-1 στο ντεμπούτο του Χένινγκ Μπεργκ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος ήταν κυρίαρχος και προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με τον Μάρκες μετά από λάθος του Εκπολό. Η ομάδα του Γκούλα έχασε στο 29ο λεπτό πέναλτι και την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς μετά από παρέμβαση του VAR αποβλήθηκε ο Σέσι με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στο 68’ με τον Εκπολό που διόρθωσε το λάθος του και μετά στο 80' έφερε «τούμπα» το ματς με τον Γκάμα να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Έτσι ο Χένινγκ Μπεργκ ξεκίνησε με το δεξί την πορεία του στον πάγκο της ΑΕΚ, ενώ ο Αντριάν Γκούλα δέχθηκε στο ντεμπούτο του την πρώτη του ήττα στον Απόλλωνα.

Στο πρώτο μέρος τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα για να απειλήσουν χωρίς να το καταφέρνουν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 11’ πήγε να απειλήσει η ΑΕΚ μετά από εκτέλεση φάουλ έπαιξαν γρήγορα, ο Φαράζ έκανε την μπαλιά, συγκρούστηκαν Γκαρσία και Δημητρίου και Σάντος, με τον κίπερ να διώχνει την μπάλα.

Μετά από δέκα λεπτά ο Απόλλωνας στην πρώτη του μεγάλη φάση έφτασε στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 21’ μετά από τραγικό λάθος από τον Εκπολό, ο οποίος πήγε να κάνει πάσα στον Μιλίσεβιτς και έβγαλε μπαλιά προς τον Μάρκες που έφυγε μόνος, πέρασε και τον Αθανασιάδη και με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Απόλλωνας εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως πέτυχε πρώτος γκολ πήρε τα πάνω του και στο 27’ κέρδισε πέναλτι με τον Μαλεκκίδη, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ναούμ. Ωστόσο ο Σαγκάλ που ανέλαβε την εκτέλεση δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασιάδη, ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνία και έδιωξε την μπάλα.

Ακόμη και μετά την απόκρουση του Αθανασιάδη, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ανέβει μέσα στο γήπεδο, η οποία δεν είχε καθόλου καλή παρουσία στο πρώτο μέρος.

Στο 43’ χάθηκε ευκαιρία μεγάλη για τον Απόλλωνα. Μετά από μπαλιά από τον Σελεστίν απ' την άμυνα, έβγαλε απέναντι από τον Αθανασιάδη τον Ζμέρχαλ, που έκανε το σουτ, είπε όχι ο Ελλαδίτης κίπερ, νέο σουτ από τον παίκτη του Απόλλωνα η μπάλα έξω.

Στο 45+3’ ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίκτες μετά από παρέμβαση του VAR για δυνατό φάουλ του Σέσι στον Γκαρσία με τις τάπες στο πόδι λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Απόλλωνας πήγε με 1-0 υπέρ του στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας στα πρώτα δέκα λεπτά παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα κρατούσε μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει ωστόσο δεν τα κατάφερε. Στο 56’ απείλησε ο Απόλλωνας, μετά από κόρνερ κεφαλιά από τον Μάρκες η μπάλα έξω.

Μετά το 56’ η ΑΕΚ ανέβηκε και προσπάθησε να ισοφαρίσει χάνοντας απανωτές φάσεις. Στο 57’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία διπλή για την ΑΕΚ. Πρώτα από κόρνερ η κεφαλιά του Σολ, πάνω στην γραμμή το διώξιμο από τον Σάντος, επαναφορά στην περιοχή ο Φαράζ από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δημητρίου.

Στο 61’ απείλησε εκ νέου η ομάδα του Μπεργκ με διαγώνιο σουτ του Σολ από τα δεξιά, έπεσε και μάζεψε ο Δημητρίου.

Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στο ματς και στο 68’ της έφερε καρπούς, καθώς μετά από μπαλιά του Λέδες, ο Εκπολό που προωθήθηκε με κεφαλιά σκόραρε κόντρα στην πρώην του ομάδα και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Το σύνολο του Μπεργκ συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς ψάχνοντας την ολική ανατροπή κάτι που στο τέλος κατάφερε να βρει.

Στο 80’ μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Σολ έκανε το τακουνάκι, η μπάλα στρώθηκε στο ύψος του πέναλτι εκεί που ήταν ο Γκάμα, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Δημητρίου για το 2-1 για την ΑΕΚ.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας έψαξε την ισοφάριση, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 2-1 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη εκτός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα σε μία μεγάλη ομάδα.

Απόλλων: Δημητρίου, Βούρος, Σελεστίν, Σέσι, Ζμέρχαλ (79' Ντορεγκαράι), Μπουαγκάρντ (46' Μπουαγκάρντ), Σάντος, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (66'Ντρόζντεκ), Μάρκες (66' Αρτυματάς), Κολ (79' Σπόλιαριτς).

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοΐζου, Λαμ, Μπαραόνα, Χάμπος, Μπολί, Ντε Μάρκο.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λέδες, Σολ, Φαράζ, Γκαρθία (84' Γκνάλι), Μιλίσεβιτς, Γκάμα (84' Τσακόν), Πονς (65' Ρόντεν), Εκπολό, Ναούμ (65' Καμπρέρα), Μιραμόν.

Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Σουάρεθ, Ντίμερς, Αντζέλσκι, Δημητρίου, Ενρίκες, Ρομπέρζ.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: 21' Μάρκες/ 68' Εκπολό, 80' Γκάμα
Κόκκινες: 45'+3' Σέσι/ -

Σόκαρε την ΑΕΚ η Πάξι με τριάρα – Εξαιρετικά δύσκολο το έργο της ομάδας του Φεράντο στη ρεβάνς