Το προσπάθησε, μα λύγισε στην ανωτερότητα του ΠΑΟΚ η ΑΕΚ

Την φιλική ήττα με 2-1 γνώρισε η ομάδα της Λάρνακας στο δεύτερο φιλικό στην Ολλανδία

Φιλική ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ με 2-1 επί Ολλανδικού εδάφους ενόψει του βασικού σταδίου της προετοιμασίας. Αυτό ήταν το 2ο φιλικό της ομάδας της Λάρνακας στην Ολλανδία, όπου σε δύο ματς γνώρισε δύο ήττες.

Στο σημερινό ματς απέναντι σε ένα αρκετά δυνατό αντίπαλο, τον πρωταθλητή Ελλάδας, η ομάδα της Λάρνακας το πάλεψε και τον είδε στα μάτια, όμως δεν τα κατάφερε και λύγισε.

Το ματς:

Στο πρώτο μέρος η ομάδα που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε την πρώτη μεγάλη φάση στο 14'. Έκλεψε ψηλά ο Σαμάτα, ο Μουργκ πάσαρε στον Σβαμπ, που πάτησε περιοχή και γύρισε στον Ντεσπόντοφ, αλλά οι αμυνόμενοι έδιωξαν σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ απάντησε στη καλή φάση του ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Φεράντο έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Σολ να πλασάρει από τα όρια της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά από ένα δεκάλεπτο περίπου ο ΠΑΟΚ ανέβηκε και έψαξε το γκολ. Στο 28' ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Ντεσπόντοφ, μετά από ασίστ του Σβαμπ, ο Αυστριακός εκτέλεσε ιδανικά με το κεφάλι για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά το γκολ η ΑΕΚ είχε δοκάρι, με τον Φαράζ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι, που μετά μπλόκαρε την μπάλα.

Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν δεύτερο τέρμα στο 39’ όταν ο Σβαμπ πέρασε ωραία πάσα στην περιοχή, ο Οζντόεφ έκανε προσποίηση χωρίς να έρθει σε επαφή με την μπάλα και ο Μουργκ ιδανικά σημείωσε το 2-0. Στο 42’ ο Ντεσπόντοφ έκανε ωραίο σουτ, που πέρασε άουτ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς κάποια άλλη στιγμή.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές, η ΑΕΚ ανέβηκε και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 52', όταν η σέντρα βγήκε από τα δεξιά, ο Τσιφτσής έκανε κακή εκτίμηση και δεν μπόρεσε να διώξει, με τον Καμπρέρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να πετυχαίνει το πρώτο του ανεπίσημο γκολ με τα κιτρινοπράσινα.

Στη συνέχεια του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φτιάξει πολλές φάσεις, με τον ρυθμό να πέφτει, την ΑΕΚ να δείχνει θετικά στοιχεία, όμως δεν κατάφερε να ισοφάρισει και το ματς έληξε με 2-1 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης

Οι εντεκάδες:

ΑΕΚ: Αλομέροβιτς, Καμπρέρα, Σολ, Φαράζ, Μπρούνο Γκάμα, Καπτούμ, Εκπολό, Δημητρίου, Ρομπέρζ, Ναούμ, Ανδρέου.

ΠΑΟΚ: Κοτάρκσι, Ότο, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κουαλιάτα, Σαμάτα.