Διπλάρα στη Λευκωσία με υπογραφή Φαράζ!

Η ΑΕΚ «λύγισε» τον ΑΠΟΕΛ με 1-0 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία

Τεράστιο «διπλό» για την ΑΕΚ που επικράτησε με 0-1 του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ με γκολ του Φαράζ στο 78ο λεπτό. Νίκη ψυχολογίας για την ομάδα της Λάρνακας, ενώ για ακόμη ένα παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ προβλημάτισε με την εικόνα του.

Α' Μέρος

Μέτριο από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά η ομάδα του Μπέργκ ήταν αυτή που απείλησε περισσότερο.

Στο 12ο λεπτό ο Αϊτόρ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά ο Μπέλετς έπεσε σωστά και απέκρουσε. Ο ΑΠΟΕΛ στο 16ο λεπτό είχε σοβαρή προυπόθεση για να απειλήσει με τον Ελ Αραμπί που έφυγε απέναντι από τον Αθανασιάδη αλλά από πλάγια έκανε προσποιήση αποφεύγοντας τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά πήγε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας πάσα στον Μαρκίνιος με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν.

Στο 22ο λεπτό και πάλι ο Αϊτόρ που ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ έκανε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 0-0.

Β' Μέρος

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καμπρέρα να βγαίνει απέναντι από τον Μπέλετς αλλά το πλασέ του έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φτάσει στην περιοχή του Αθανασιάδη να απειλήσει. Ο Ντομίνγκες πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Τεχέρα στη θέση του Κονσταντίνοφ με την εικόνα να αλλάζει κάπως καθώς οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα.

Στο 78ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ του αγώνα. Μετά από κάθετη του Άνχελ Γκαρθία ο Φαράζ έκανε τη προβολή και νίκησε τον Μπέλετς δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89ο λεπτό του αγώνα μετά από παράλληλη πάσα του Ελ Αραμπί στον Κόρμπου αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε το σουτ του και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Παρά τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε ο διαιτητής του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με την ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ να δουλεύει εξαιρετικά.

Το 24sports σας μεταδίδει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα εδω

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (73′ Κιντιγιά), Λαΐφης , Κοσταντίνοφ (60′ Τεχέρα), Αμπάνια, Ντογκαλά, Μαρκίνιος (85′ Ντράζιτς), Ελ Αραμπί, Ντβάλι, Πίζι (73′ Κόρμπου), Τσεπάκ.

Στον πάγκο: Περέιρα, Πέτροβιτς, Σιπριάνο, Μάγιερ, Τεχέρα, Μπα, Σατσιάς, Κιντιγιά, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Πολυκάρπου.

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Λέδες, Ροντέν (73′ Γκάμα), Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Αϊτόρ (90+5′ Μιραμόν), Εκπολό, Ρομπέρζ, Καμπρέρα (90′ Σολ).

Στον πάγκο: Αλομέροβιτς, Παρασκευά, Σουάρεθ, Σολ, Γκάμα, Τσακόν, Αντζιέλσκι, Δημητρίου, Ενρίκες, Γκονζάλες, Μιραμόν, Ναλί.

Σκόρερ: -/78' Φαράζ

Κίτρινες: Πίζι/Αϊτόρ, Ροντέν, Πονς

Αποβολές: -/-

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς

VAR: Δημήτρης Σολωμού

Δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Ακρίτα η ΑΕΚ, με το 5-0 και χατ τρικ του Ισπανού εξτρέμ πάει στην επόμενη φάση