Μεγάλη μάχη χωρίς νικητή

Έμειναν στην ισοπαλία ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Το αποτέλεσμα ήταν εκεί, τους καλούσε, έβλεπαν το δρόμο να φτάσουν σ’ εκείνο, αλλά υπήρχαν απροσπέλαστα εμπόδια σε αυτή την προσπάθεια. ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1 στην OPAP Arena με τον Μπάμπα Ράχμαν ν’ ανοίγει το σκορ στο 15ο λεπτό και τον Πιερό να ισοφαρίζει στο 24ο.

Λύσεις έψαξαν να βρουν αμφότεροι οι προπονητές, παίκτες για να το καταφέρουν αυτό είχαν και οι δύο πάγκοι, ευκαιρίες – πότε μισές πότε ολοκληρωμένες άστοχα – υπήρξαν, αλλά η ισοπαλία που κρατά τον ΠΑΟΚ μαζί με τον Άρη στην κορυφή της Stoiximan Super League κρίνεται δίκαιη.

Ντεμπούτο έκανε ο Μαρσιάλ, αλλά στα λεπτά που αγωνίστηκε στο φινάλε δεν προκάλεσε αντίκτυπο...

Το ματς:

Ο Ματίας Αλμέιδα το είχε σκεφτεί, το είχε αναφέρει ως ενδεχόμενο κι έβαλε Λιβάι και Πιερό μαζί στην 11άδα. Τελικά, ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο τοποθετήθηκε πίσω από τον θηριώδη φορ, με τον Λαμέλα από δεξιά να έχει αρκετές κινήσεις στη «μονομαχία» του με τον Μπάμπα Ράχμαν.

Μόνο που ο τελευταίος θα έβρισκε τρόπο να βάλει μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του βορρά» άφηνε την μπάλα και την πρωτοβουλία στους γηπεδούχους και επέλεγε να τρέξει μπροστά στις συνθήκες αντεπίθεσης που θα του παρουσιάζονταν, είτε εφάρμοζε κατά διαστήματα πρέσινγκ με έναν παίκτη στο επιθετικό τρίτο. Στο 15ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς από εκτέλεση κόρνερ – το οποίο προκάλεσε η εντυπωσιακή απόκρουση του Στρακόσα σε σουτ του Οζντόεφ με την μπάλα να χτυπά και στο δοκάρι, προηγήθηκαν στο σκορ.

Ο Τσάλοφ πήρε την κεφαλιά, ο Μπάμπα με διπλή προσπάθεια από κοντά χρίστηκε σκόρερ και το 1-0 πρόσφερε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Λουτσέσκου. Η ΑΕΚ κλήθηκε να διαχειριστεί στιγμές που επικράτησε… καταιγισμός ευκαιριών από τους φιλοξενούμενους, αλλά το μεγάλο της «ατού», ο Φραντζί Πιερό, «μίλησε» ξανά. Στο 24ο λεπτό από την κάθετη του Κοϊτά, ο φορ από την Αϊτή έβαλε τον Κεντζιόρα στην πλάτη του, άφησε την μπάλα να κυλήσει μπροστά και «εκτέλεσε» για το 1-1.

Ο Κοϊτά από αριστερά πήρε αρκετές προσπάθειες πάνω του, δίχως όμως το αποτέλεσμα που θα ήθελε. Πότε μπλεκόταν, πότε μπερδευόταν, πότε τα γυρίσματά του στην περιοχή δεν έβρισκαν αποδέκτη. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ επιχειρούσε με την τριπλέτα πίσω από τον Τσάλοφ και με την είσοδο των Μπράντον Τόμας (που πάτησε σε πολλά σημεία) και Κωνσταντέλια, να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως το ντέρμπι ήταν… ορθάνοιχτο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Στρακόσα, Ρότα (74’ Οντουμπάτζο), Πήλιος, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Περέιρα (74’ Πινέδα), Κοϊτά, Λιβάι (75’ Μαρσιάλ), Λαμέλα (81’ Γκατσίνοβιτς), Πιερό

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Όττο, Μπάμπα (62’ Κόλεϊ), Λόβρεν, Γκεντζιόρα, Σβαμπ, Οζντόεφ (74’ Καμαρά), Τσάλοφ, Μουργκ (74’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς, Τάισον (61’ Τόμας)