Αποκλεισμός σοκ για τον Στέφανο, είπε «αντίο» στο US Open από τον πρώτο γύρο

Τσιτσιπάς - Κοκκινάκης 1-3

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πάλεψε, αλλά λύγισε 1-3 σετ απέναντι στον Θανάση Κοκκινάκη, ο οποίος πήρε τη «ρεβάνς»  από το Australian Open το 2021 και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του US Open

Μετά τη Μαρία Σάκκαρη κι ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε πρόωρα το τελευταίο Grand Slam της σεζόν, καθώς λύγισε από τον Θανάση Κοκκινάκη με 1-3 σετ (6-7, 6-4, 3-6, 5-7) στον πρώτο γύρο του US Open.

Ο Ελληνοαυστραλός, που πήρε τη ρεβάνς από τον 2ο γύρο του Australian Open του 2021, όπου τότε είχε επικρατήσει ο Τσιτσιπάς στο 5ο set, θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του Νούνο Μπόργκες - Φεντερίκο Κορία.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο Θανάσης Κοκκινάκης για να του κάνει break από το πρώτο μόλις game, «πατώντας»  πάνω στα τέσσερα αβίαστα λάθη του Έλληνα τενίστα.

Όσο παιρνούσε το ματς ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και να βρει μέρος του καλού του εαυτού, ξεκινώντας μία αντεπίθεση για να μετατρέψει το εις βάρος του 4-2 σε 5-4.

Ο Αυστραλός τενίστας ελληνικής καταγωγής σέρβιρε δύο φορές με επιτυχία για να παραμείνει στο σετ (5-5 και 6-6), ήταν πιο ψύχραιμος στο tie break, με λύγισε από την πίεση που του έβαλε ο Στέφανος, αφού από το 6-1 στους πόντους μείωσε σε 6-5, πήρε τον έβδομο και κρισιμότερο και έκανε το 1-0 στα σετ μετά από περίπου μία ώρα αγώνα.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου σετ ήταν οι οκτώ άσσοι του Κοκκινάκη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με αμφότερους να σπάνε το σερβίς του αντίπαλού τους, πρώτα ο Τσιτσιπάς και μετέπειτα ο Κοκκινάκης για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα.

Μέχρι και το 4-4 οι δύο τενίστες πήγαν χέρι-χέρι, αφού ο Τσιτσιπάς είχε τις λύσεις στα προβλήματα που του έβαλε ο Κοκινάκηςστο έκτο game (3-3), ενώ ο Αυστραλός αμέσως μετά έκανε το τρίτο του love σέρβις game.

Σε εκείνο το σημείο και με το σετ και πάλι να κρέμεται από μία κλωστή, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε το πολυπόθητο break για το 5-4, διατήρησε το δικό του σερβίς και με 6-4 ισοφάρισε σε 1-1.

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς βρέθηκε να κυνηγάει συνεχώς τον αντίπαλό του, καθώς δεν κατάφερε να κάνει το break, παρά το γεγονός ότι μόλις στο τρίτο game είχε δύο ευκαιρίες, τις οποίες και απώλεσε.

Τα πάντα άλλαξαν στο έβδομο game, εκεί ο Κοκκινάκης έσβησε ακόμα ένα break point του 26χρονου Έλληνα τενίστα και με το σκορ (4-3) και την ψυχολογία υπέρ του, έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά για το 5-3, ενώ με χαρακτηριστική άνεση πήρε και το ένατο game για να πρηγηθεί εν τέλει με 2-1 χάρις στο μίνι σερί του 3-0 στο κλείσιμο του σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα, όμως ο Τσιτσιπάς έχασε τη συγκέντρωσή του και με τρία σερί κερδισμένα games ο Κοκκινάκης κατέκτησε και το 4ο σετ, αφήνοντας εκτός τον Νο11 του κόσμου.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο Θανάσης Κοκκινάκης για να του κάνει break από το πρώτο μόλις game, «πατώντας» πάνω στα τέσσερα αβίαστα λάθη του Έλληνα τενίστα.