Τριάρα της Αταλάντα στη Σαχτάρ

Άλωσε τη Βαρκελώνη η Φέγενορντ

Μια καυτή Αταλάντα «έλιωσε» την Σαχτάρ Ντόνετσκ! Οι «μπεργκαμάσκι» επικράτησαν με 3-0 στη «Veltins Arena» και πήραν το πρώτο τους τρίποντο στο Champions League!

Ο Τζιμσίτι στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με την Αταλάντα γενικότερα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα με τη Σαχτάρ να μην έχει ούτε μία τελική στο ημίχρονο. Ο Λούκμαν στο 44’ έγραψε το 2-0, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Το ίδιο δυνατά μπήκε η Αταλάντα στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Σαχτάρ να μην έχει ιδιαίτερες φάσεις και να προσπαθεί να απειλήσει μόνο στις αντεπιθέσεις. Ο Μπελανόβα στο 48ο λεπτό έκανε το 3-0, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις συνεχόμενες αλλαγές, αλλά και επειδή επί της ουσίας το τρίποντο είχε κριθεί. Κάπως έτσι, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Αταλάντα να έχει 4 βαθμούς και την Σαχτάρ μόλις έναν.

Τρελό ματς στη Βαρκελώνη, με τη Φέγενορντ να παίρνει σπουδαίο τρίποντο επικρατώντας 3-2 μέσα στην έδρα της Τζιρόνα. Ένα ματς που έφερε και την πρώτη νίκη στο Champions League στους Ολλανδούς, ενώ οι Ισπανοί παραμένουν χωρίς βαθμό μετά από 2 αγωνιστικές στ’ αστέρια.

Ο Λόπες στο 19’ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά η Φεγένορντ το έφερε άμεσα στα ίσα αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ερέρα με αυτογκόλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 33ο λεπτό δε, οι Ολλανδοί έκαναν την ανατροπή, με τον Μιλάμπο να την υπογράφει. Και πέντε λεπτά αργότερα, ο Ουέντα αστόχησε σε πέναλτι με το σκορ να μένει ως την ανάπαυλα στο 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Τζιρόνα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όταν κέρδισε πέναλτι αλλά ο Χάντσκο αστόχησε σε πέναλτι για το 2-2. Παρόλα αυτά, στο 74’ ο Φαν ντε Μπέικ ισοφάρισε σε 2-2 και ξεσήκωσε το κοινό στη Βαρκελώνη! Ένα ακόμη αυτογκόλ, όμως, αυτή τη φορά του Κρεΐτσι πέντε λεπτά αργότερα, έδωσε νέο προβάδισμα στη Φέγενορντ η οποία επικράτησε εν τέλει με 3-2.

Πηγή: sport-fm.gr