Τρομακτική Μπαρτσελόνα, σκόρπισε την Τζιρόνα και συνεχίζει... τρένο!

Ο Λαμίν Γιαμάλ έκανε πάλι… θαύματα

Η Μπαρτσελόνα «πετάει» φωτιές και με τέτοιες εμφανίσεις μόνο αουτσάιντερ δεν μπορεί να θεωρηθεί για την κατάκτηση της LaLiga. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 4-1 της Τζιρόνα για την 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και φιγουράρουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας οι μόνοι που έχουν κάνει το απόλυτο νικών. Εκτός των άλλων, παίζουν και καταπληκτικό ποδόσφαιρο. Κάτι που φυσικά πιστώνεται ο Χάνσι Φλικ.

Και για κάθε Εμπαπέ που φέρνει η Ρεάλ Μαδρίτης, η απάντηση της Μπαρτσελόνα θα είναι ένας Γιαμάλ. Ο Ισπανός θαυματουργός εξτρέμ έκανε πάλι πράγματα και θαύματα και ήταν ο MVP της ομάδας του. Στο 30’ έκλεψε την μπάλα από τον Νταβίντ Λόπεθ και νίκησε στο τετ-α-τετ τον Γκατσανίγκα για το 1-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα (37') με πολύ ωραίο πλασέ στη γωνία έκανε το 2-0.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι το άρχισε η Μπαρτσελόνα. Στο 47ο λεπτό ο Κουντέ βρήκε στην πλάτη της άμυνας της Τζιρόνα τον Ντάνι Όλμο, ο οποίος κεραυνοβόλησε τον Αργεντίνο τερματοφύλακα για το 3-0. Οι παίκτες του Μίτσελ τα είχαν «χαμένα», ήταν νευρικοί και έκαναν πολλά εύκολα λάθη σε εκείνο το σημείο, με την ομάδα του Φλικ να σπαταλά τη μια μεγάλη ευκαιρία μετά την άλλη και το 4ο γκολ να μοιάζει αναπόφευκτο.

Τελικώς ήρθε στο 64ο λεπτό. Ακόμα ένα παιδί που βγήκε από τη Μασία, ο Κασαδό, βρήκε με πολύ ωραία κάθετη τον Πέδρι, ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία. Ακόμα και τότε οι παίκτες της Μπάρτσα δεν σταμάτησαν. Συνέχισαν να πιέζουν ανελέητα, να τρέχουν ασταμάτητα και να έχουν διάθεση να παίξουν, δείγμα της νοοτροπίας που έχει προσδώσει ο Γερμανός τεχνικός στην ομάδα.

Η Τζιρόνα, η οποία ψάχνει να βρει ακόμα τα πατήματά της μετά την πώληση σημαντικών παικτών το καλοκαίρι (Ντόβμπικ, Σαβίνιο, Αλεΐς Γκαρσία), κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Κρίστιαν Στουάνι στο 80΄. Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, καθώς λίγο πριν το φινάλε (86’), ο Φεράν Τόρες που είχε περάσει στη θέση του Λεβαντόφσκι, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Την επόμενη αγωνιστική η Τζιρόνα, που βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, φιλοξενείται από τη Βαλένθια, ενώ η Μπάρτσα από τη φορμαρισμένη Βιγιαρεάλ.

Πηγή: sport-fm.gr