Ο Τσιτσιπάς το πάλεψε, αλλά ο Αλκαράθ ήταν «άπιαστος»

O Ισπανός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros με (3-0)

Ένα σετ δεν ήταν αρκετό για τον μαχητικό Τσιτσιπά απέναντι στον Αλκαράθ!

Ο Στέφανος, έκανε σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο σετ του προημιτελικού του Roland Garros απέναντι στον εξαιρετικό Ισπανό τενίστα, ωστόσο υπέκυψε στην ανωτερότητα του, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του κορυφαίου τουρνουά, χάνοντας 3-0 σετ.

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς απέναντι στον Τσιτσιπά πέτυχε ο Αλκαράθ, ο οποίος θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Ιταλό, Σίνερ, που μετά την απόσυρση του Νόβακ Τζόκοβιτς, θα ανέβει στο νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης.

To ματς:
Mε τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Τσιτσιπά, αφού ο Αλκαράθ, έκανε αμέσως break και εν συνεχεία πήρε αέρα δυο πόντων (2-0). Η μείωση του σκορ από τον Στέφανο δεν πτόησε τον Αλκαράθ, ο οποίος έκανε το 3-1 και εν συνεχεία ήλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση για το 6-3.

Παρότι επιζητούσε την ισοφάριση, ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στο pressing του Αλκαράθ και βρέθηκε πίσω 3-0 στα games του δευτέρου σετ. Ωστόσο η αντίδραση του ήταν εξαιρετική και με ένα τρομερό σερί έφερε το ματς στα ίσα για το 3-3, με τους δυο τενίστες να ισορροπούν ως τη συνέχεια του σετ, το οποίο οδηγήθηκε στο tie break. Εκεί ο Αλκαράθ ήταν ψυχραιμότερος και με 7-3 έφτασε στο 2-0.

Παρά τα σταθερά του χτυπήματα και το πρώτο του προβάδισμα σε στο ματς ο Τσιτσιπάς είδε τον Αλκαράθ να επανέρχεται συνεχώς και να κάνει εν τέλει ένα... καταδικαστικό, όπως αποδείχθηκε, break για το 4-3.

Ο Ισπανός έφυγε στο +2 (5-3) και παρά το γεγονός ότι ο Τσιτσιπάς μείωσε προσωρινά, πήρε εν τέλει τη νίκη-πρόκριση με 6-4 (3-0 σετ).

Πηγή: sportfm.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση

Η Σκωτία αντιμετωπίζει την Ουγγαρία, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη για να έχουν ελπίδες πρόκρισης στα νοκ άουτ του ...