Μυθική ανατροπή με Λουκάκου για Νάπολι - Ματσάρα χωρίς νικητή στο Ολίμπικο

Η Νάπολι τούμπαρε την Πάρμα και νίκησε με 2-1, ενώ το Λάτσιο-Μίλαν έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2

Επική ανατροπή για τη Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στην εξαιρετική Πάρμα, αλλά βρήκαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις και επικράτησαν 2-1, για να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους σε τρία ματς.

Η Πάρμα είχε καταφέρει να προηγηθεί στο 19ο λεπτό με πέναλτι του Μπονί και στη συνέχεια με εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία, κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την επιθετική γραμμή της ομάδας του Κόντε. Ωστόσο, η είσοδος του Λουκάκου που έκανε ντεμπούτο στο 63ο λεπτό έφερε και την ανατροπή. Πρώτα, οι γηπεδούχοι είδαν τον Σουζούκι στο 76’ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια ισοφάρισαν με το παρθενικό τέρμα του Λουκάκου στο 90’+2’. Και ένας ακόμη νεοφερμένες, ο Νέρες έφτιαξε το γκολ της ανατροπής που πέτυχε ο Ανγκισά στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-1.

Ματσάρα στο Ολίμπικο, με Λάτσιο και Μίλαν να μένουν στο 2-2. Ένα αποτέλεσμα που έφερε τους «λατσιάλι» στους τέσσερις πόντους και τους «ροσονέρι» μόλις στους δύο, με το κλίμα για τον Πάουλο Φονσέκα να είναι ήδη βαρύ.

Ο Πάβλοβιτς στο 2’ με καθοριστική επέμβαση στέρησε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και έξι λεπτά μετά σκόραρε για το 1-0 της Μίλαν, το οποίο έμεινε ως το ημίχρονο. Με τη Λάτσιο να κάνει την αντεπίθεσή της και να βρίσκει δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Πρώτα, στο 62’ ο Καστεγιάνος ισοφάρισε και στο 66’ ο Ντιά υπέγραψε την ανατροπή. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για λίγα λεπτά, αφού ο Λεάο ισοφάρισε στο 72ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή: sport-fm.gr