Λύγισε την Ισπανία και πήρε το χάλκινο μετάλλιο η Γερμανία

Η Γερμανία νίκησε 1-0 την Ισπανία στον μικρό τελικό του τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών

Το χάλκινο μετάλλιο στο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε η Γερμανία, η οποία λύγισε με σκορ 1-0 στον μικρό τελικό την Ισπανία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκειά του, αλλά και κακό από άποψη θεάματος έχοντας λιγοστές φάσεις. Η Γερμανία βρήκε το προβάδισμα στο 64ο λεπτό με την Γκουίν και κρατούσε γερά στα χέρια της το μετάλλιο.

Η Ισπανία πήρε την κατοχή, ανέβηκε στο γήπεδο και πίεζε, δημιουργώντας τελικές. Μάλιστα, κέρδισε και πέναλτι στις καθυστερήσεις, με την Πουτέγιας να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει από την άσπρη βούλα και να παίρνει τον τίτλο της μοιραίας παίκτριας του αγώνα.

Πηγή: sportfm.gr