Η Τσέλσι… κατασπάραξε τους «λύκους» με 6άρα

Φοβερός Μαντουέκε, δεύτερο ντεμπούτο με γκολ ο Φέλιξ!

Η Τσέλσι έκανε πάρτι στην έδρα της Γουλβς, όσο κι αν το πρώτο ημίχρονο ήταν μια ιστορία που έδειχνε ότι δεν μπορούσε ουδείς να προβλέψει την κατάληξη του ματς. Το 2-2 του πρώτου μέρους έγινε τελικό 6-2 για τους «μπλε» που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Νόνι Μαντουέκε. Αυτός πέτυχε χατ-τρικ από τρεις ασίστ του Πάλμερ, ενώ, δίχτυα βρήκε και ο Φέλιξ στο... δεύτερο ντεμπούτο του με την μπλε φανέλα.

Ο Ποντένσε βρέθηκε ξανά στον πάγκο της Γουλβς αφού ο Ο’Νιλ τον υπολογίζει κανονικά… μέχρι να τον ενημερώσουν ότι δεν μπορεί. Και η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στα 98 δευτερόλεπτα με την κεφαλιά του Τζάκσον. Η Γουλβς, όχι απλά δεν «πάγωσε», αλλά έβαλε ένταση στο παιχνίδι της και… τρομοκράτησε την άμυνα των «μπλε».

Ο Κούνια στο 27’ από φοβερή ενέργεια του Αϊτ – Νουρί ισοφάρισε σε 1-1, ο Πάλμερ με απίστευτη λόμπα στο 45’ έδωσε νέο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά στα μετόπισθεν ο πανικός δεν σταματούσε. Και η Γουλβς το εκμεταλλεύτηκε στο 45’+5’ από στατική φάση, κεφαλιά του Τότι, προβολή του Λάρσεν και 2-2 πριν την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τρομερά διαφορετική ιστορία. Όσο ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος, άλλο τόσο… πάρτι για την ομάδα του Μαρέσκα έγινε στη συνέχεια το παιχνίδι. Ο Νόνι Μαντουέκε το πήρε πάνω του και μέσα σε 14’ πέτυχε χατ-τρικ! Σκόραρε με παρόμοιο τρόπο από περίπου ίδια θέση στο 49’, το 58’ και το 63’ από ισάριθμες ασίστ του Πάλμερ για να γράψει το 5-2! Και ο Φέλιξ στο νέο ντεμπούτο του με την μπλε φανέλα έπειτα από τη θητεία του 2023, «σφράγισε» τον θρίαμβο γράφοντας το τελικό 6-2 στο 80ο λεπτό. Ο Ποντένσε πήρε χρόνο συμμετοχής για τους «λύκους», μπαίνοντας στο ματς στο 59ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα μ’ εκείνο του «Μολινό», Μπόρνμουθ και Νιούκαστλ έμειναν στο μεταξύ τους 1-1 στο «Vitality Stadium». Οι «cherries» για περίπου μια ώρα ήταν ανώτεροι, είχαν ανοίξει το σκορ από το 37' με το τελείωμα του Ταβερνίερ, αλλά όταν οι «καρακάξες» ανέβασαν ταχύτητα, βρήκαν απάντηση. Ο Γκόρντον στο 76' από το δεύτερο δοκάρι χάρισε το 1-1 στην ομάδα του Έντι Χάου που περίπου μέχρι το 60' ήταν αναιμική. Γκολ στις καθυστερήσεις πέτυχαν οι γηπεδούχοι, αλλά ακυρώθηκε για χέρι του Ουαταρά.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση