Η Βραζιλία είναι εδώ! - Πέρασε στoυς «8» η Κολομβία!

Με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους Τζούνιορ, η Βραζιλία κατάφερε να επικρατήσει 4-1 της Παραγουάης

Με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους Τζούνιορ, ο οποίος σκόραρε δις, η Βραζιλία κατάφερε να επικρατήσει 4-1 της Παραγουάης για τη δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου του Copa America, μετά το 0-0 της πρεμιέρας με την Κόστα Ρίκα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της «σελεσάο» στα έξι τελευταία παιχνίδια, από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της ομάδας ο Ντοριβάλ.

Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, όμως η Παραγουάη λίγο έλειψε στο 15’ να πάρει το προβάδισμα με τον Νταμιάν Μπομπαντίγια και υπήρξε άμεση αντίδραση από τον Έντερ Μιλιτάο.

Στο 28’, η Βραζιλία κέρδισε πέναλτι για χέρι, αλλά ο Λούκας Πακετά αστόχησε και τελικά το σκορ άνοιξε στο 35’ ο Βινίσιους. Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 43’, ο εξτρέμ της Τζιρόνα Σάβιο διπλασίασε τα τέρματα της «σελεσάο», με τον Βινίσιους να κλείνει το ημίχρονο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκανε το 3-0.

Η Παραγουάη επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ομάρ Αλντερέτε από μακρινή απόσταση, όμως οι Βραζιλιάνοι δεν επηρεάστηκαν και συνέχισαν να είναι πιεστικοί στην αντίπαλοι άμυνα και κατάφεραν να κερδίσουν νέο πέναλτι, στο 68’, με τον Πακετά να μην αστοχεί σε αυτή την ευκαιρία.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση