Συνεχίζουν χέρι-χέρι Άρσεναλ και Μπράιτον

Τα γκολ οι Χάβερτζ-Ζοάο Πέδρο, είδε την κόκκινη στο 48' ο Ράις

Μπορεί να χάλασε το απόλυτο των Άρσεναλ και Μπράιτον με το 1-1 όμως οι δυο ομάδες συνέχισαν αήττητες στη φετινή Premier League. Τα γκολ οι Χάβερτζ-Ζοάο Πέδρο, είδε την κόκκινη στο 48' ο Ράις.

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν καλύτερα και στο 18’ είχαν την πρώτη τους στιγμή, με τον Έντεγκαρντ να μην κάνει καλό τελείωμα και τον Βερμπρούγκεν να καθαρίζει τη φάση. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και 20 λεπτά αργότερα (38’) βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ: ο Σάκα έγινε αποδέκτης της μπάλας, είδε ωραία τον Χάβερτζ που κρέμασε υποδειγματικά τον Βερμπρούγκεν για το 1-0.

Η Άρσεναλ ήταν η κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, με τον Τροσάρντ στο 45’+2’ να συγκλίνει και να επιχειρεί το σουτ, αλλά ο Βερμπρούγκεν μπλόκαρε στην τελευταία στιγμή του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε τελείως διαφορετικά για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, που είδε τον Ράις στο 48’ να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται.

Η Μπράιτον εκμεταλλεύτηκε αυτή τη συγκυρία και στο 58’ ισοφάρισε όταν ο Γουέλμπεκ εκτέλεσε από κοντά τον Ράγια, ο οποίος απέκρουσε και ο Ζοάο Πέδρο που ακολούθησε τη φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μετά από ένα τέταρτο περίπου χωρίς φάση, η Άρσεναλ προσπάθησε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά ο Βερμπρούγκεν στο 75’ είπε εντυπωσιακό «όχι» στο τετ α τετ του Χάβερτζ, με την Μπράιτον να «απαντάει» το επόμενο λεπτό αλλά ο Ράγια ήταν σε ετοιμότητα.

Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω με τον Βερμπρούγκεν να μπλοκάρει την προβολή του Σάκα από τη σέντρα του Χάβερτζ. Οι «γλάροι» στο φινάλε με παίκτη παραπάνω είχαν περισσότερη ενέργεια, έψαξαν το γκολ χωρίς αποτέλεσμα με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τίμπερ (80’ Ζιτσένκο), Έντεγκαρντ (74’ Μαρτινέλι), Ράις, Πάρτεϊ, Σακά, Τροσάρντ (59’ Καλαφιόρι), Χάβερτς

Μπράιτον: Φερμπρούγκεν, Φέλτμαν (72’ Εστουπινιάν), Βαν Χέκε, Ντανκ, Χίνσελγουντ, Μπαλεμπά, Μίλνερ (17΄Αγιάρι), Μιντέ (72’ Ρούτερ), Μιτόμα, Ζοάο Πέδρο, Γουέλμπεκ