Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ένα γκολ, μία νίκη, λύγισε με 1-0 τη Φούλαμ! (vid)

Η Γιουνάιτεντ είχε «μπλοκάρει», αλλά για αυτό πλήρωσε τον Ζίρκζεϊ

Είχε ευκαιρίες, ανησύχησε πολύ, αγχώθηκε στο τέλος, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε στην πρεμιέρα της Premier League με 1-0 τη Φούλαμ! Οι «κόκκινοι διάβολοι» λυτρώθηκαν στο 87ο λεπτό από τον Ζίρκζεϊ και έφτασαν στην πρώτη νίκη της σεζόν. Πανηγύρισε έντονα ο Έρικ Τεν Χαγκ, μεγάλη στιγμή για τον νέο σέντερ φορ της ομάδας!

Ήταν δεδομένο πως μία πρεμιέρα δεν είναι ποτέ εύκολη υπόθεση. Το γνωρίζαμε πριν καν γίνει η σέντρα στο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ, και εν τέλει, αυτό επιβεβαιώθηκε και στο «Ολντ Τράφορντ».

«Τι κάνει;;;» Όλοι ρωτούν γιατί ο Τεν Χαγκ βάζει δύο στόπερ για τη Γιουνάιτεντ στο 0-0 με τη Φούλαμ!
Μπήκαν «μουδιασμένα» οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ στο ματς, την στιγμή που οι Λονδρέζοι του Μάρκο Σίλβα γνώριζαν πως μπορούν να αιφνιδιάσουν τους «κόκκινους διαβόλους». Επέλεξαν να δώσουν την μπάλα στον Αντάμα Τραορέ, και από τα πόδια του έλαβαν χώρα δύο απειλητικές στιγμές για τους φιλοξενούμενους.

Η πρώτη, στο 7ο λεπτό, δεν μετουσιώθηκε σε τελική προσπάθεια για τη Φούλαμ, καθώς έκοψε ο Μαζράουι στο ντεμπούτο του, ενώ η δεύτερη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Ονάνα, λέγοντας «όχι» στον Τέτε.

Παρόλα αυτά, όσο περνούσε η ώρα, η Γιουνάιτεντ γινόταν όλο και πιο απειλητική. Και από το 20ο λεπτό και έπειτα, κυριάρχησε στο γήπεδο. Η πρώτη της τελική έλαβε χώρα στο 21’ από τον Μπρούνο Φερνάντες, για να ακολουθήσουν δύο τεράστιες, δικές του ευκαιρίες σε διάστημα έξι λεπτών.

Στο 28’ ο Λένο διόρθωσε το δικό του λάθος και τον νίκησε σε τετ-α-τετ. Ακριβώς το ίδιο συνέβη και στο 34΄, με τον Μπρούνο Φερνάντες να μη μετουσιώνει σε ασίστ την τρομερή κάθετη πάσα του Καζεμίρο.

Ο Βραζιλιάνος απείλησε ξανά με σουτ στο 36ο λεπτό, αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως γκολ, χάρη στον Γερμανό γκολκίπερ, στο 75ο του συνεχόμενο παιχνίδι στην Premier League.

Με την ίδια ένταση μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ, η οποία απείλησε στο 53΄με τον Μέισον Μάουντ και με συνεχόμενες στατικές φάσεις. Ωστόσο, όσο δεν έβρισκε το γκολ, έδινε τη δυνατότητα στη Φούλαμ να το πιστεύει.

Και λίγο έλειψε να προηγηθεί με τη συμπλήρωση μίας ώρας, όταν ένα ψαλίδι του Μουνίθ βρήκε σε σώματα και ανάγκασε τον Ονάνα σε μεγάλη επέμβαση.

Ο ρυθμός έπεσε λόγω των αλλαγών, ο Ζιρκζέι έκανε το ντεμπούτο του, ο Έμιλ Σμιθ Ρόου πέρασε εκτός γηπέδου, για να πάρει τη θέση του ο έμπειρος, Κέρνεϊ.

Η Φούλαμ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, υπήρχε και μία τεράστια προϋπόθεση ευκαιρίας στο 65’, αλλά ο Περέιρα σημάδεψε τον… Μαγκουάιρ και η Γιουνάιτεντ «γλίτωσε», δίχως καν να απειληθεί.

Παρόμοια φάση βρήκε η ομάδα του Μάρκο Σίλβα και στο 74’, με τον Μαρτίνες να προλαβαίνει αυτή την φορά.

Η στιγμή του ματς όμως, ήρθε στο 87ο λεπτό! Ο Ζίρκζεϊ σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Premier League και το 1-0 για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν γεγονός. Αρκούσε το γκολ, αποδείχθηκε νικητήριο και το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν είναι γεγονός!

Πηγή: england365.gr