Έπιασε κορυφή και περιμένει η Λειψία

Ένα γκολ του Οπεντά ήταν αρκετό για τη Λειψία ώστε να φύγει από την έδρα της Χάιντενχαϊμ με τη νίκη (0-1)

Έβγαλε χαρακτήρα και αντίδραση και έπιασε κορυφή η Λειψία! Οι «ταύροι» πέρασαν από την έδρα της Χάιντενχαϊμ, επικρατώντας 1-0, έφτασαν τους 14 βαθμούς και προπορεύονται στην Bundesliga. Ωστόσο, θα ξέρουν εάν θα συνεχίσουν να είναι πρώτοι σε περίπου… δύο ώρες όταν και θα έχει λήξει το παιχνίδι της Μπάγερν με την Άιντραχτ.

Φουλ ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Χωρίς κλασική ευκαιρία, αλλά με διάθεση τόσο η Χάιντενχαϊμ όσο και η Λειψία παρά τα μεσοβδόμαδα ευρωπαϊκά παιχνίδια, με το 0-0 του ημιχρόνου να μοιάζει δίκαιο. Ωστόσο, η Λειψία μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και αποφασισμένη για τη νίκη.

Σκόραρε στο 52’ με τον Σέσκο, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ. Το καμπανάκι οι φιλοξενούμενοι το είχαν χτυπήσει, οι γηπεδούχοι δεν το άκουσαν και επτά λεπτά αργότερα η Λειψία βρήκε τελικά το πολυπόθητο γκολ, με τον Οπεντά να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Νούσα για το 1-0.

Αυτό το γκολ έκανε τους παίκτες της Χάιντενχαϊμ να βγουν μαζικά στην επίθεση. Ο Σέπνερ είδε στο 68’ το σουτ που επιχείρησε να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γκουλάστσι με μεγάλη επέμβαση στο τελείωμα του Πιέρινγκερ κράτησε το μηδέν.

Στο 88ο λεπτό ήταν η σειρά της Λειψίας να απειλήσει για πρώτη φορά μετά το γκολ της, αλλά ο Οπεντά είδε το σουτ που επιχείρησε να σταματά στο αριστερό δοκάρι. Το έξτρα πεντάλεπτο δεν άλλαξε στα όσα γνωρίζαμε, με τη Λειψία να φεύγει νικήτρια από την έδρα της σκληροτράχηλης Χάιντενχαϊμ και να συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να μένουν στους 8 πόντους.

Πηγή: sport-fm.gr