Υποβιβασμός δώδεκα χρόνια μετά... για Δόξα

Ισόπαλο 2-2 έληξε το Δόξα-ΑΕΛ, με τους γηπεδούχους να πέφτουν κατηγορία και μαθηματικά

Ισοπαλία 2-2 για Δόξα και ΑΕΛ για την 12η αγωνιστική του Β’ γκρουπ στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή».

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ναμπί στο (55’) με εξαιρετική προσωπική ενέργεια ενώ για την ΑΕΛ ισοφάρισε ο Μακρής στο (64’) μετά από εξαιρετική σέντρα του Κανό. Ο Τρούγιτς έβαλε ξανά μπροστά την Δόξα μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (88’) αλλά ο Μίντσεφ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με κεφαλιά στο (90+6’)

Δοκάρι είχε η ΑΕΛ στο 14ο λεπτό με τον Μεντόσα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Δόξα υποβιβάζεται και επίσημα στην Β’ Κατηγορία…

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χαρακτηριστικά από τις δύο ομάδες, χωρίς κάποια φάση από τις δύο πλευρές.

Το πρώτο σουτ στο παιχνίδι έγινε στο 9ο λεπτό από τον Ασάντε. Ο επιθετικός της Δόξας επιχείρησε διαγώνιο εκτός περιοχής σουτ όμως η μπάλα κατέληξε έξω. Δύο λεπτά αργότερα απείλησε ξανά με κεφαλιά του Τρούγιτς, ούτε αυτή απείλησε την εστία της ΑΕΛ.

Άμεση αντίδραση από τους φιλοξενούμενους ένα λεπτό μετά με σουτ του Μορέιρα από μέσα στην μικρή περιοχή, ο Κυριάκου είπε όχι στέλνοντας την μπάλα έξω ενώ δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 14ο λεπτό  που βρήκε ο Μεντόσα μετά από σουτ από το ύψος της περιοχής που σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Κυριάκου.

Έπεσε ο ρυθμός στο επόμενο δεκάλεπτο με την Δόξα να έχει μία φάση στο 23ο λεπτό από σουτ του Ναμπί που κατέληξε κόρνερ μετα την παρέμβαση του Κυριάκου.

Μέχρι και το μισάωρο δεν καταγράφηκε κάποια ευκαιρία για κάποια εκατέρωθεν ομάδα. Η Δόξα ανέβηκε στο διάστημα του 23ου λεπτού μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια τρανταχτή ευκαιρία. Κατοχή για τους γηπεδούχους αλλά ανούσια χωρίς κάποια απειλή.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε για τις δύο ομάδες που πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο, με την Δόξα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 49ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ του Βελκόφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ και κομπίνα του Ναμπί χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Πήρε αυτό που δικαιούται η Δόξα στο 55ο λεπτό με τον Ναμπί που άνοιξε το σκορ. Μετα από εξαιρετική κίνηση από τον ίδιο και μετά από πάσα του Τρούγιτς. Ντρίμπλαρε από το σημείο του πέναλτι τον αμυντικό της ΑΕΛ και με διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Κυριάκου και έγραψε το 1-0.

Από την άλλη η ΑΕΛ στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, μετουσίωσε σε τέρμα εννέα λεπτά αργότερα ο Μακρής αφού ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ ήρθε μετά από εξαιρετική μπαλιά από τον Κανό και με πλασέ στον αέρα ο Μακρής ισοφάρισε το παιχνίδι.

Έπεσε στην συνέχεια ο ρυθμός από τις δύο ομάδες που δεν είχαν κάτι αξιόλογο εκτός από τα τέρματα που σκόραραν μέχρι και το 87ο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μέσκα μετά από χέρι του Κανό.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρούγιτς που σκόραρε το 8ο του τέρμα για φέτος ως πρώτος σκόρερ της Δόξας και έβαλε μπροστά ξανά την ομάδα του.

Μεγάλη φάση έχασε ο Χάνι στο 90+2 σε τετ α τετ του με τον Κυριάκου για να κάνει το 3-1.

Αυτό δεν έγινε και η ΑΕΛ σκόραρε με τον Μίντσεφ τέσσερα λεπτά μετά κάνοντας το 2-2. Μετά από μπαλιά του Νεοφύτου, ο Βούλγαρος σκόραρε στέλνοντας την Δόξα στην Β κατηγορία.

Και έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Δόξα:  Kυριάκου, Τρούγιτς, Τραιτσέφσκι( Τάντι 30'), Σαντίκ (Χάνι 80'), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους (Λοιζίδης 80'), Ε.Κυριάκου, Προβυδάκης(Χ. Κυριάκου 68'), Πούριτς, Ασάντε(Μέσκα 68').

Στον πάγκο: Αντωνίου, Μανουσόπουλος, Τάντι, Φοφανά, Λοιζίδης, Χ. Κυριάκου, Μέσκα, Χάνι.

ΑΕΛ: Κυριάκου, Φραντζής, Μεντόγιεβιτς, Μεντόσα( Παπαφώτης 80'), Σρνιτς( Χριστοδούλου 80'), Μορέιρα(Μακρής 60'), Μαρς, Σιλβέστρος, Μίντσεφ, Κανό(Νεοφύτου 89'), Θεμιστοκλέους(Κα 60').

Στον πάγκο: Ανέστης, Παπαφώτης, Μόρσει, Μακρής, Κολιά, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Τζάλμα, Χριστοδούλου, Κα, Γενεθλίου, Παναγή.

Σκόρερ: Ναμπί 55', Τρούγιτς 88' / Μακρής 64', Μίντσεφ 90+6

Κίτρινες: Βελκόφσκι, Ναμπί, Κυριάκου Χ, Κυριάκου Ε / Σρνιτς, Μεντόσα