Τρύπιες άμυνες και η μπίλια στον άσο

Εννέα γκολ και νίκη της ΑΕΛ με 5-4

Η ΑΕΛ υποδέχεται την Νέα Σαλαμίνα(19:00) στο στάδιο «Αλφαμέγα» για το πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στο β' γκρουπ του πρωταθλήματος.

Α' Μέρος

Όπως ήταν αναμενόμενο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς άγχος και πίεση στο παιχνίδι καθώς ήταν αγώνας χωρίς κίνητρα.

Στο 5ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ με τον Μίντσεφ που βρέθηκε απέναντι από τον Κίσσα ο οποίος προσπάθησε να τον προσπεράσει αλλά ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας μάζεψε τη μπάλα.

Παρ' όλα αυτά ο Μίντσεφ βρήκε δίχτυα στο 12ο λεπτό μετά από ωραία σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Κίσσα.

Οι γηπεδούχοι σημειώσαν και δεύτερο γκολ στο 27ο λεπτό μετά από ωραία σέντρα του Σιλβέστρου στον Μίντσεφ που έκανε τη προβολή και σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά αργότερα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν στο σκορ αλλά η κεφαλιά του Γκουανίνι κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Τίποτα το αξιόλογο δεν έγινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με την ΑΕΛ να προηγείται 2-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Β Μέρος

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε στη πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο να σκοράρει και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό ο Νάρσινγκ έκανε τη σέντρα στον Παπαγεωργίου που έκανε τη προβολή και νίκησε τον Ολιβέιρα.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ απάντησε στο γκολ της Νέας Σαλαμίνας με τον Σιλβέστρο να κάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και να νικάει τον Κίσσα γράφοντας το 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν ξανά στο παιχνίδι στο 66ο λεπτό καθώς σημειώσαν το 3-2 με τον Μιγκελίτο να κάνει το πλασέ από το ύψος της περιοχής και να νικάει τον Ολιβέιρα.

Στο 80ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας ζήτησαν πέναλτι για χέρι στην περιοχή της ΑΕΛ. Μετά από παρέμβαση του Var ο διαιτητής πήγε να ελέγξει τη φάση και έδωσε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νάρσινγκ ο οποίος ευστόχησε γράφοντας το 3-3.
Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα με τον Μορέιρα να κλέβει τη μπάλα και να δίνει έτοιμο γκολ στον Μίντσεφ που έγραψε το 4-3.

Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε αντίδραση ξανά καθώς στο 89ο λεπτό κέρδισε και πάλι πέναλτι μετά απο χέρι του Μαρς στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νάρσινγκ και πάλι ο οποίος ήταν εύστοχος γράφοντας το 4-4.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα τελειώνε ισόπαλος η ΑΕΛ στην τελευταία φάση του αγώνα βρήκε δίχτυα για πέμπτη φορά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μακρής έκανε τη κεφαλιά και χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Έτσι λοιπόν σε ένα χορταστικό παιχνίδι η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 5-4 απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Σιλβέστρος, Μεντόγεβιτς, Τζιάλμα, Παπαφώτης (72′ Μαρς), Σρνιτς (85′ Μόρσαϊ), Σεργίου (46′ Μακρής), Μόρειρα (90′ Κολιάς), Κα (46′ Μεντόσα), Μίντσεφ.

Στον πάγκο: Ανέστης, Τσούκα, Νεοφύτου, Κάνο, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Λέουοκο, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Γκουανίνι, Μπεχαράνο (42′ Φράγκος), Καρλίτος, Κουζμάνοβιτς (55′ Κονέ), Νάρσινγκ, Παπαγεωργίου (55′ Μιγκελίτο), Γιάνγκα (68′ Σπυριδάκης).

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κουμουρής, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Κατσιάρης, Κορομά.

Σκόρερ: 12',27',87' Μίντσεφ,57'Σιλβέστρος,95'Μακρής/54'Παπαγεωργίου,66'Μιγκελίτο,81',89'Νάρσινγκ,

Κίτρινες: -/Μπεχαράνο,Καρλίτος