Νικηφόρο φινάλε για ΑΕΛ… «χρυσό παπούτσι» για Κατσαντώνη – Ηλία

Στο τελευταίο ματς της σεζόν η ΑΕΛ κέρδισε εντός έδρας την Καρμιώτισσα (4-3)

Το τελευταίο παιχνίδι για τις δύο ομάδες στην χρονιά έληξε 4-3 με ανατροπή για την ΑΕΛ απέναντι στην Καρμιώτισσα στο «Στάδιο Αλφαμέγα».

Το σκορ άνοιξε ο Ντούμπια στο (23’) ενώ το παιχνίδι γύρισε για την ΑΕΛ ο Μίντσεφ με δύο κεφαλιές στο (27’) και στο (32’) ενώ το τρίτο γκολ έβαλε ο Μεντόγιεβιτς στο (66’) με πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση. Το 4-1 σκόραρε ο Μορέιρα στο (74΄) με σουτ εκτός περιοχής ενώ σε 4-2 μείωσε προσωρινά ο Ρόσι με κεφαλιά στο (82’) για να έρθει ο Κατσαντώνης με εκτέλεση πέναλτι στο (95') να διαμορφώσει το τελικό 4-3.

Να σημειώσουμε πως δοκάρι είχαν και οι δύο ομάδες με την ΑΕΛ στο 3ο λεπτό με τον Μίντσεφ ενώ η Καρμιώτισσα στο 17ο λεπτό με τον Ντούμπια.

Έτσι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για την νέα σεζόν.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε όπως αναμενόταν με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή.

Μόλις στο 3ο λεπτό η ΑΕΛ είχε δοκάρι, μετά από σουτ του Μίντσεφ που πήρε παράξενη τροχιά και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βιολάρη.

Το πρώτο 15λεπτο άνηκε στην ΑΕΛ που στο 13ο λεπτό έχασε διπλή ευκαιρία. Πρώτα με σουτ από εκτός περιοχής από τον Σιλβέστρο και απόκρουση του Βιολάρη και στην επαναφορά ο Θεμιστοκλέους αστόχησε από ευνοϊκό σημείο

Πρώτη απειλή από την Καρμιώτισσα από τον Μιχαήλ δύο λεπτά αργότερα, όμως ο Κυριάκου έστειλε σε κόρνερ ενώ στην συνέχεια της φάσης είχε δοκάρι με τον Ντούμπια.

Κράτησε μπάλα περισσότερο η Καρμιώτισσα στα επόμενα λεπτά αλλα δεν κατάφερε να απειλήσει με την ΑΕΛ να έχει μια καλή φάση με ένα εξαιρετικό σουτ του Θεμιστοκλέους η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω στο 22ο λεπτό.

Στην επόμενη φάση ωστόσο ένα λεπτό μετά η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ με τον Ντούμπια. Από εκτός περιοχής εξαπόλυσε ένα σουτ που μετά από κόντρα στον Ντε Λουκάς η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κυριάκου.

Άμεση απάντηση για τους γηπεδούχους στο 27ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά ασίστ του Φραντζή προς τα πίσω, ο Μίντσεφ από κοντά ισοφάρισε.

Πέντε λεπτά κράτησε και αυτό το αποτέλεσμα αφού η ΑΕΛ πέτυχε ανατροπή μετά από μπαλιά του Μάκρη από δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά, γύρισε το παιχνίδι ο Μίντσεφ στο 32ο λεπτό.

Πιο επικίνδυνος παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν ο Ντούμπια. Απείλησε ξανά αλλά ο Κυριάκου με το πόδι έστειλε σε κόρνερ στο 34ο λεπτό.

Νέα φάση για την Καρμιώτισσα είχε ο Ουεσλάτι όμως το σουτ του κατέληξε, πάνω στον Κυριάκου στο 39ο λεπτό.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-1.

Β ημίχρονο:

Δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Πρώτη φάση και πρώτο σουτ στο δεύτερο μέρος από τον Θεοδώρου για την Καρμιώτισσα μετά από προσωπική ενέργεια από αριστερά και η μπάλα κατέληξε πάνω στον Κυριάκου.

Από την άλλη η ΑΕΛ απείλησε στο 55ο λεπτό με τον Παπαφώτη με ένα μακρινό σουτ, άστοχο δε.

Μεγάλη φάση είχε και η Καρμιώτισσα στην συνέχεια με τον Κατσαντώνη από το σημείο του πέναλτι που έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κυριάκου στο 61ο λεπτό.

Ωστόσο έχασε την ευκαιρία πριν για να ισοφαρίσει οι φιλοξενούμενοι και με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 66ο λεπτό η ΑΕΛ από τον Μεντόγιεβιτς σκόραρε και σημείωσε το 3-1.

Έπεσε ο ρυθμός στην συνέχεια με την ΑΕΛ στην επόμενη φάση που δημιούργησε, σκόραρε! Με εξαιρετικό σουτ από τον Μορέιρα από εκτός περιοχής νίκησε τον Βιολάρη και έγραψε το 4-1 στο 76ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φραντζής απομάκρυνε πάνω στην γραμμή κεφαλιά του Μαλόνε.

Τελικά έφθασε τελικά στην μείωση του σκορ η Καρμιώτισσα με τον Ρόσι στο 82ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ολομόναχος επιχείρησε την κεφαλιά και νίκησε τον Κυριάκου και διαμόρφωσε το 4-2.

Κοντά στο Χατ-τρικ βρέθηκε ο Μίντσεφ, με κεφαλιά από την σέντρα του Φραντζή στο 86ο λεπτό,  η μπάλα πέρασε όμως λίγο έξω.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κατσαντώνης που ισοφάρισε τον Μάριο Ηλία στα 19 τέρματα με εκτέλεση πέναλτι στο 90+5 και έγραψε το τελικό 4-3.

Με αυτό τον τρόπο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα για τι δύο ομάδες.

ΑΕΛ: Kυριάκου, Φραντζής, Παπαφώτης, Σρντς(Κα 58'), Σιλβέστρος(Γενεθλίου 79'), Μίντσεφ, Ντε Λούκας, Μακρής(Χριστοδούλου 79'), Ζαχαρία(Μεντόγεβιτς 58'), Κάνο, Θεμιστοκλέους(Μορέιρα 65').

Στον πάγκο: Ανέστης, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα, Μορέιρα, Μαρς, Κολιάς, Τζάλμα, Χριστοδούλου, Σεργίου, Κα, Γενεθλίου και Παναγή.

Καρμιώτισσα: Βιολάρης, Μαλόνε, Ντούμπια, Μιχαήλ(Ρόσι 60'), Παντελή, Γκραντινάρου, Γρίμπακιν(Θεοδώρου 46'), Κατσαντώνης, Ουεσλάτι(Σπανός 85'), Παττίχης(Ψύχας 46'), Παούλαβετς(Ματθαίου 69').

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αντοσχ, Μελετίου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι, Χαραλάμπους, Σπανός, Ευριπίδου, Ματθαίου,, Αριστείδου, Ψύχας.

Σκόρερ: Μίντσεφ 27' 32', Μεντόγιεβιτς 66', Μορέιρα 74' / Ντούμπια 23', Ρόσι 82' , Κατσαντώνης 94'

Κίτρινες: Ντε Λούκας , Κυριάκου / Ουεσλάτι, Ντούμπια, Ψύχας