Τελευταίο στο Δασάκι… με τρίποντο επί της ΑΕΛ

Ο Εθνικός ολοκλήρωσε νικηφόρα τις εντός έδρας υποχρεώσεις του

Ο Εθνικός επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ στο «Δασάκι» με γκολ των Ντράζιτς και Καμπρέρα και ανέβηκε στους 50 βαθμούς.

Α' Μέρος

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο «Δασάκι» με τον Εθνικό Άχνας να ήταν ελαφρώς καλύτερος από την ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 16ο λεπτό με τον Ντε Ιριόνδο να κάνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Κυριάκου.

Η ΑΕΛ είχε την πρώτη της τελική στο 24ο λεπτό με τον Μεντόζα να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ στο 31ο λεπτό με τον Φιλίποβιτς να πιάνει τη κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρ' όλα αυτά ο Εθνικός ήταν η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί στο 33ο λεπτό με τον Ντράζιτς να μπαίνει στη περιοχή και να κάνει το σουτ και να νικάει τον Κυριάκου.

Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Εθνικού .

Β' Μέρος

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά δεν μπόρεσε να βρει τις τελικές για να απειλήσει.

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά αργός και αυτό δεν βοήθησε στο να υπάρξουν τελικές.

Ο Εθνικός όμως στο 72ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ του με τον Καμπρέρα να κάνει προσποιήση στον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ να νικάει τον Κυριάκου σημειώνοντας το 2-0.

Oι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι που δίνουν στην έδρα τους.

Εθνικός: Παναγή, Ντε Ιριόνδο (88′ Αγγελόπουλος), Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Ιωάννου (66΄Κ.Ηλία), Στυλιανού, Ιωαννίδης (66′ Καμπρέρα), Μ.Ηλία (89′ Λεμίσκο), Ντράζιτς (88′ Περδίος).

Στον πάγκο: Σταΐρίνου, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Νικολάου, Αερτυματάς, Μπέκερ, Καμπρέρα, Λέμισκο, Περδίος, Αγγελόπουλος.

AΕΛ: Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης (46′ Φραντζής), Μεντόσα, Μορέιρα (46′ Κα), Μαρς, Σιλβέστρος (71′ Ζαχαρία), Φιλίποβιτς, Μίντσεφ, Μακρής (63′ Θεμιστοκλέους), Ντζάλμα (81′ Κανό).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Νεοφυτίδης, Φραντζής, Ζαχαρία, Κανό, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Σεργίου, Κα, Γενεθλίου, Παναγή.

Σκόρερ: 33'Ντράζιτς,72'Καμπρέρα/-

Κίτρινες: Ιωάννου / Μορέιρα, Ντζάλμα, Μίντσεφ