Πήρε το… εξάποντο και ανεβαίνει ο Εθνικός!

Διέλυσε την ΑΕΖ στο Δασάκι και «κόλλησε» δεύτερη νίκη στη σειρά

Μεγάλη νίκη με 4-1 πέτυχε ο Εθνικός κόντρα στην ΑΕΖ μέσα στο Δασάκι. Η ομάδα της Άχνας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το σύνολο του Σατσιά προηγήθηκε μόλις στο 6' με τον Ριστέφσκι, ισοφάρισε η ΑΕΖ στο 23' μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστρο, με τον Παναγή να μην μπορεί να διώξει σωστά την μπάλα. Πέντε λεπτά μετά στο 28' ο Εθνικός πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Μπίκερ, κάνοντας το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του β' μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός με τα γκολ των Μπίκερ ατο 55' και Ηλία στο 76' καθάρισε το ματς η γηπεδούχος ομάδα. Με αυτή τη νίκη ο Εθνικός έφτασε στους 24 βαθμούς όντας πλέον στο +10 από την τελευταία θέση που οδηγεί στη β' κατηγορία. Από την άλλη η ΑΕΖ έμεινε στην 11η θέση και στους 14 βαθμούς

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας άρχισε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν πολύ καλά στην αναμέτρηση με σκοπό να πέτυχουν γκολ. Η ομάδα της ΑΕΖ ήταν αυτή που βρηκε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγωνα μέτα από σουτ του Σλόγκαρ στο 4ο λεπτό ο Παναγή του είπε όχι.

Η γηπεδούχος ομάδα στην επόμενη φάση ευτύχισε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με τον Ριστέφσκι, ο οποίος με κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέτα από εκτέλεση κόρνερ. Ακολούθως η ομάδα του Εθνικού έδειχνε να είχε φέρει την αναμέτρηση στα δικά τις θέλω για τα πρώτα 20 λεπτά.

Στην συνέχεια η ομάδα της ΑΕΖ ανέβηκε και αναζήτησε την ισοφάριση κάτι που κατάφερε στο 24ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Κάστρο, ο Παναγή έδιωξε με γροθιά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για την ισοφάριση 1-1 στον αγωνα.

Εκεί όμως που ανέβηκε και ευτύχισε να ισοφαρίσει η ΑΕΖ ήρθε ένα πολύ τυχερό γκολ για τον Εθνικό που πέρασε ενεού μπροστά στο σκορ με 2-1 υστέρα από 3 λεπτά. Το γκολ αυτό χρεώθηκε στον Μπίκερ.

Ο Εθνικός εκτέλεσε κόρνερ, ο Χατζηβασίλης πήγε να διώξει την μπάλα η οποία κτύπησε στο πόδι του Μπίκερ και κατέληξε με δύναμη στην εστία του Μιλοσάβλιεβιτς. Η συνέχεια στο πρώτο μέρος βρηκε τις δυο ομάδες να ρίχνουν ταχύτητες με τον ρυθμό να πέφτει.

Η ΑΕΖ ωστόσο βρηκε ευκαιρία στο τέλος του ημίχρονου με σουτ του Ντιγκινί αλλά ο Περατικός έβαλε το πόδι στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Με το πρώτο μέρος να τελειώνει με 2-1 υπερ του Εθνικού.

Β΄ Ημίχρονο

Ο Εθνικός μπήκε πολύ καλύτερα στην επανάληψη και είχε την ευκαιρία να κάνει 3 τα τέρματα του στο 49ο λεπτό αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς έσωσε την ομάδα του υστέρα από σουτ του Ντράζιτς.

Ωστόσο 5 λεπτά αργότερα στην αντεπίθεση ο Εθνικός βρηκε το 3ο τέρμα με τον Μπίκερ να σκοράρει για δεύτερη φορά μέτα από πολύ ωραίο σουτ. Η ομάδα της ΑΕΖ ανέβηκε για την μείωση του σκορ χωρίς να τα καταφέρνει.

Ο Εθνικός όμως πέτυχε και 4ο γκολ στο 77ο λεπτό με τον Μάριο Ηλία το ποιο όμορφο στην βραδιά με σουτ εντος περιοχής. Κάπου εκεί οι δυο ομάδες ανέμεναν το τέλος στον αγωνα.

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι,(46 Ντε Ιριόντο)  Λίπσκι, Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου Π.,( 46. Αρτυματάς)  Στυλιανού Μ.,(38. Περατικός) Καμπρέρα,( 84. Χριστοφή) Ηλία Μ., Ντράζιτς( 75. Μεσκίτα) .

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Ηλία Κ., Πεχλιβάνης, Μεσκίτα, Νικολάου Θ., Αρτυματάς, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

ΑΕΖ : Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής,(75.Χρίστου) Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σλόγκαρ, Κάστρο,(58.Ταβάρες)  Ρέινολντς, Χατζηβασίλης,(75. Σιφναίος) Ρουίζ, Ντιγκινί,(85. Βάλντι) Σάμπο(58. Σαρφό).

Στον πάγκο: Στυλιανού Ν., Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Χριστοφή Α., Βάλντι, Ελευθερίου, Σιφναίος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης

VAR: Τεχράνυ Ανδρέας

Σκόρερ: 6. Ριστέφσκι, 27., 54. Μπίκερ, 77. Ηλία Μ. / 24. Κάστρο

Κίτρινες: Σπιρόφσκι, Ριστέφσκι / Ρέινολντς, Αντωνίου Ε., Γιαντάλ