Ανατρεπτική Δόξα… όσο ζει ελπίζει!

ΑΕΖ ημίχρονο… Δόξα τελικό και η ομάδα της Κατωκοπιάς έχει ακόμη μαθηματικές ελπίδες παραμονής

Η Δόξα κατάφερε με ανατροπή να κερδίσει την ΑΕΖ 3-2, στο «Στάδιο Αμμόχωστος» στο πλαίσιο της 11η αγωνιστικής στα πλέι άουτ και μαθηματικά να ελπίζει ακόμη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαμπό (10’), ο Σιφναίος με αυτογκόλ ισοφάρισε για την Δόξα (48’) για να έρθει η ολική ανατροπή στο (58’) με τον Τρούγιτς. Η ΑΕΖ κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ιωσηφίδη στο (75’) με τον Τρούγιτς να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο (89’) και να χαρίζει ακόμη μία νίκη στην ομάδα του.

Ακυρωθέν τέρμα για οφσάιντ είχε η Δόξα στο (73’) με τον Αντενόν.

Η Δόξα περιμένει πλέον το αυριανό παιχνίδι με την Καρμιώτισσα για να δει αν αύριο θα βρίσκεται και επίσημα στην Β Κατηγορία.

Α ημίχρονο:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αργό ρυθμό όπως και αναμενόταν με τους γηπεδούχους να κρατάνε περισσότερη ώρα την μπάλα και να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της.

Στα πρώτα πέντε λεπτά η ΑΕΖ έχασε διπλή χαμένη ευκαιρία. Πρώτα με τον Ντιγκινί και ο Ματόνγκο στην συνέχεια τους είπε όχι ο Κυριάκου και στις δύο φάσεις.

Την υπεροχή της μετέφρασε σε τέρμα η ΑΕΖ με τον Σαμπό από τα ένδεκα βήματα. Μετα από ασταθή απόκρουση του Κυριάκου και τον Ματόνγκο να το εκμεταλλεύεται με μικρό άγγιγμα, ο πρώτος έκανε το φάουλ που μετέτρεψε ο Σαμπό σε τέρμα.

Για πρώτη φορά απείλησε η Δόξα με σουτ στον στόχο από τον Ναμπί στο 23ο λεπτό αλλα η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Στυλιανού.

Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η φιλοξενούμενοι με νέο σουτ του Τρούγιτς αυτήν τη φορά από πλάγια αριστερά στο 30ο λεπτό αλλά η μπάλα ξανά κατέληξε λίγο έξω.

Ακόμη μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Τρούγιτς ξανά στο 35ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια αλλά το σουτ του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Στυλιανού.

Κακό πλασέ στο 42ο λεπτό από τον Χάνι μετα από γύρισμα του Βελκόφσκι. Στο σημείο του πέναλτι ακόμη μια χάθηκε ακόμη μια ευκαιρία για την Δόξα που στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανέβηκε και ήταν καλύτερη.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε για ακόμη μια φορά με χαμένη ευκαιρία του Τρούγιτς που δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτικό σημείο.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο 1-0 για την ΑΕΖ.

Β ημίχρονο:

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε και το δεύτερο με την Δόξα που μπήκε με φόρα για να γυρίσει τα δεδομένα εις βάρος της.

Μόλις στο 47ο λεπτό μια πολύ μεγάλη απόκρουση του Στυλιανού σε σουτ του Σαντίκ σε σουτ σε πλεονεκτική θέση ξανά, αλλά ο Κύπριος κίπερ είπε όχι στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ από τον  Ναμπί, ο Σιφναίος με κεφαλιά λανθασμένη σημείωσε το 1-1 με αυτογκόλ.

Ένα λεπτό αργότερα από την ισοφάριση ο Στυλιανού αναγκάστηκε να κάνει νέα απόκρουση από σουτ του Τρούγιτς ξανά, σε πολύ καλό σημείο και αυτό. Με το ντεμπούτο του τερματοφύλακα της ΑΕΖ να περιγράφεται ως εκπληκτικό.

Η πίεση και το πολυπόθητο τέρμα για την ανατροπή ήρθε δέκα λεπτά αργότερα από την ισοφάριση μετά από γύρισμα του Σαντίκ με τον άνθρωπο που είχε χάσει πάνω που τρεις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ο  Τρούγιτς νίκησε τον Στυλιανού και γύρισε το παιχνίδι σε 2-1.

Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΖ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και με κάποιες αλλαγές προσπάθησε να απειλήσει και να ισοφαρίσει, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια.

Τρίτο τέρμα σημείωσε η Δόξα με τον Αντενόν αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 73ο λεπτό.

Από το 1-3 στο 2-2 μέσα σε 2 λεπτά αφού στην αντεπίθεση ο Ιωσηφίδης μετά από εξαιρετική προσωπική του ενέργεια νίκησε τον Κυριάκου ισοφάρισε σε 2-2.

Ξανά μπροστά  η Δόξα μετα από αντεπίθεση και ασίστ του Λοϊζίδη, ο Σαντίκ δεν μπόρεσε να βρει σωστά την μπάλα και ο Τρούγιτς με την μπάλα σταματημένη στην γραμμή της μικρής περιοχής σημείωσε το 3-2.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού με την Δόξα να ολοκληρώνει την ανατροπή και να ελπίζει ακόμη μαθηματικά.

Εντεκάδες

ΑΕΖ: Στυλιανού, Παστελής, Αντωνίου(Αντωνίου 68'), Σλόγκαρ(Γιουσούφ 64'), Ρότσα, Ματόνγκο(Ιωσηφίδης 46'), Ελευθερίου, Σιφναίος, Ντιγκνί(Σαρφό 64'), Χρίστου, Σαμπό.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Θεοφάνους, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Αρτζούμα, Ρουίθ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Αντωνιάδης, Γιουσούφ.

Δόξα: Κυριάκου, Φοφανά(Τραϊτσέφσκι 60'), Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί(Λοϊζίδης 86'), Ατενόν, Βελκόφσκι(Προβυδάκης 80'), Κυριάκου, Κυριάκου Χ, Πούριτς, Χάνι(Ασαντέ 80).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Μανουσόπουλος, Τραϊτσέφσκι, Λοϊζίδης, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Ασαντέ.

Σκόρερ: Σαμπό 10', Ιωσηφίδης75' / Σιφναίος (Αυτογκόλ) 48', Τρούγιτς 58' 89'

Κίτρινες: Σαρφό / Φοφανά, Κυριάκου, Πούριτς