Νικηφόρα η 13η αγγαρεία του Απόλλωνα

Με χατ τρικ του Πέρετζ ο Απόλλωνας έφθασε στη νίκη

Ο Απόλλων επικράτησε με 1-5 εκτός εδρας της ΑΕΖ στο πλαίσιο της 13ης Αγωνιστικής των πλέι αουτ. Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Πέρετζ που πέτυχε το πρώτο χατ τρικ στην καριέρα του. Ο Μάρκες άνοιξε το σκορ στο 21' με τον Πέρετζ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας στο 27' και να γράφει το 0-3 στο 40'. Εν συνεχεία πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΖ μείωσε με τον Κλε στο 44', όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ισραηλινός έγραψε το 1-4 στο 57' και ο Αρτεάν πέτυχε το τελικό 1-5 στο 74'.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς καλό ρυθμό και φάσεις αλλά η φιλοξενουμένη ομάδα έλεγχε την αναμέτρηση.

Στο 20ο λεπτό ο Απόλλωνας βρήκε δίχτυα ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά του Μάρκες, μετά από σέντρα του Φιλιώτη.

Οι «Κυανόλευκοι» της Λεμεσού συνέχισαν να υπερέχουν στην αναμέτρηση δημιουργώντας φάσεις.

Στο 27ο λεπτό έκαναν τα τέρματα τους δυο από κοντινή προβολή του Πέρετζ, σε γύρισμα του Σαγκάλ.

Το συγκρότημα του Πάμπλο Ματσίν συνέχισε δυνατά και κατάφερε να σκοράρει και 3ο τέρμα στο 40ο λεπτό και πάλι με τον Πέρετζ σε πλασέ από το σημείο του πέναλτι.

Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΖ ήταν να μειώσει στο 44ο λεπτό με μακρινό σουτ του Κλε και με την μπάλα να περνάει κάτω από τα ποδιά του Δημήτριου.

Κάπως έτσι τέλειωσε το πρώτο μέρος στο 3-1 για την φιλοξενουμένη ομάδα.

Β΄ Ημίχρονο
Η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε με ορέξεις να ελέγχει την αναμέτρηση και στην επανάληψη.

Μάλιστα μόλις 8 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλωνας πέτυχε 4ο τέρμα με τον Πέρετζ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσο VAR για χέρι του σκόρερ.

Αυτό ωστόσο δεν πτόησε τον σκόρερ και 4 λεπτά αργότερα πέτυχε ένα όμορφο τέρμα με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής για να κάνει το πρώτο χατ – τρικ της καριέρας του στο 57ο λεπτό.

Όπως ήταν φυσιολογικό ο ρυθμός στην συνέχεια έπεσε αλλά οι «κυανόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Επί τούτου στο 74' ήρθε και πέμπτο τέρμα για την ομάδα του Πάμπλο Ματσίν, με τον Αρτεάν να βάζει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν καταγράφηκε άλλη μεγάλη στιγμή, με τον Απόλλωνα να φθάνει στη νίκη στην 13η και προτελευταία αναμέτρηση στο β' γκρουπ.

ΑΕΖ : Στυλιανού, Παστελλής, Χριστοφή, (59. Κυριάκου) Ρόχα, (69. Χαραλάμπους) Βαλτή,(46. Αντωνίου) Ελευθερίου, Σιφναίος, Χρίστου, Σαμπό, Ταβάρες, ( 83. Ρουμπίν)  Ιωσηφίδης ( 69. Στεφανή)

Στον πάγκο: Θεοφάνους, Αντωνίου, Χαραλάμπους, Αρτζούμα, Αντωνιάδης, Ρουμπίν, Μ. Κυριάκου, Στεφανή

Απόλλωνας : Δημήτριου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, ( 61. Αρτέαν)  Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, ( 73. Ποντικο΄ς)  Σπόλιαριτς, Κυριάκου, ( 61. Μπακενγκά) Νταρίκουα, Φιλιώτης, ( 74. Κοστάκε) Μάρκεζ ( 83. Σοφοκλέους)

Στον πάγκο : Λέουβενμπεργκ,  Λοΐζου, Σιέλβικ, Ποντικός, Αρτέαν, Κοστάκε, Κλέιν, Σοφοκλέους, Μπακενγκά

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης
VAR: Κώστα Ροβέρτος
Σκόρερ: 44. Κλε / 20. Μάρκες, 27. ,40. , 57. Πέρετζ, 73 Αρτέαν
Κίτρινες: Παστελλής, Χριστοφή, / Εκπολό, Σπόλιαριτς