Επέστρεψε εκεί όπου ανήκει ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR, μαζί με το «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ, «έκαψε» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (81-72)

Επέστρεψε στην ελίτ του ευρωπαϊκού μπάσκετ, εκεί όπου ανήκει ο «Εξάστερος»!

Δώδεκα χρόνια... φαγούρας ήταν πολλά για την ομάδα του Παναθηναϊκού AKTOR, ο οποίος μετά από τη σεζόν 2011/12, πανηγυρίζει την πρόκριση σε Final 4 Ευρωλίγκας, λυγίζοντας στο... καμίνι του ΟΑΚΑ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 81-72 στο 5ο και τελευταίο μεταξύ τους ματς στα playoffs!

Το ματς:

Χωρίς εκπλήξεις παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινά με τους Σλούκα, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ στην αρχική του πεντάδα και η Μακάμπι με τους Μπράουν, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν, Κόλσον και Νίμπο. Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του ματς, με τους «πράσινους» να κάνουν δύο λάθη σε συνεργασίες των Σλούκα-Λεσόρ, με τον Γάλλο να ανοίγει το σκορ προτού οι Κοέν και Ντιμπαρτολομέο απαντήσουν και με ένα μικρό σερί 5-0 δώσουν το προβάδισμα στους Ισραηλινούς (2-5) στο πρώτο 2λεπτο.

Με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό, η άμυνα των «πρασίνων» αντιμετώπιζε δυσκολίες στο πρώτο διάστημα του αγώνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Μακάμπι να προηγηθεί με +5 (4-9) και λίγο αργότερα με +7 (8-15) στο 6’, χάρη στους Νίμπο και Λορένζο Μπράουν. Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές επιθετικά και με τα διαδοχικά τρίποντα των Ναν και Γκραντ μείωσαν σε 14-18, προτού οι Χουάντσο, Σλούκας και Λεσόρ «ροκανίσουν» και άλλο τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 19-21.

Με το δεύτερο τρίποντο του Ναν στο ματς στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 22-21, για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0. Μπλατ, Νίμπο και Ριβέρο απάντησαν για τη Μακάμπι (24-28) στο 13’, με το «τριφύλλι» με ένα γρήγορο σερί 5-0 για την προσπέραση και το 29-28 στο 14’. Έκτοτε, το ματς έγινε… ροντέο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε βελτιωθεί σημαντικά, ωστόσο, η Μακάμπι έβρισκε τρόπους να διασπά το «πράσινο» τοίχος και με πολυφωνία στην επίθεση, προηγήθηκε με +5 για το 34-39 στο 17’. Με έναν τρομερό Κώστα Σλούκα (12π., 4ρ., 2ασ.), αλλά και με τον Παπαπέτρου να βρίσκει 5 πόντους στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εκ νέου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 41-41.

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι άμυνες, η ένταση και η κρισιμότητα του αγώνα, δημιούργησαν νευρικότητα στις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά. Αμφότερες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, καθώς καμία δεν επέτρεπε στην άλλη να χτίσει μια καλή διαφορά. Με τον 6ο πόντο του Μπράουν στο ματς, η Μακάμπι προηγήθηκε με 43-41, με τον Παπαπέτρου να απαντά (43-43), πριν ο Κόλσον με τρίποντο κάνει το 43-46 στο πρώτο τρίλεπτο της περιόδου.

Κέντρικ Ναν και Κώστας Σλούκας με δύο μεγάλα τρίποντα έβαλαν εκ νέου μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (49-46) στο 24', με τον Ντιμπαρτολομέο να ισοφαρίζει «χτυπώντας» με τον ίδιο τρόπο για το 49-49 στο 25'. Από την άλλη, η... εκνευριστική αστοχία του Λεσόρ από την γραμμή των βολών σε αυτό το πρώτο διάστημα της περιόδου με 0/6 και συνολικά 2/12 βολές, δημιούργησε μια νευρικότητα στο «τριφύλλι», με τη Μακάμπι να το εκμεταλλεύεται και με τέσσερις γρήγορους πόντους του Νίμπο να κάνει το 49-53 στο 26'. Στα εναπομείναντα λεπτά της περιόδου πάντως, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την ένταση και την αμυντική του επίδοση, και με τον Χουάντσο στην αιχμή του δόρατος, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-3, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με σκορ 58-56, κρατώντας τη Μακάμπι στο μηδέν για 2:37 λεπτά!

Με το «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ να μπαίνει στην εξίσωση, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να... μασάει σίδερα στην άμυνα και το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, κρατώντας χωρίς πόντο τη Μακάμπι για ακόμα 4 αγωνιστικά λεπτά! Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην περίοδο με δύο κλεψίματα και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό του Καλαϊτζάκη, με τον Κέντρικ Ναν να παίρνει το «όπλο» του και με 4 σερί πόντους να στέλνει τους γηπεδούχους στο +8 για το 64-56 στο 33'! Λίγο αργότερα, η βολή του Αμερικανού από τεχνική ποινή, και εκείνες του Μήτογλου, έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (68-58) στο 35'.

Η Μακάμπι αντέδρασε «ξεκολλώντας» επιθετικά με τρία διαδοχικά τρίποντα των Μπλατ και Μπράουν (δύο), ωστόσο, η διαφορά δεν έπεσε αρκετά, αφού ο Ναν ήταν εκεί να «εκτελέσει» την αντίπαλό του με πέντε πόντους για το 73-67 στο 37'! Δύο δίποντα όμως του Λεσόρ στη συνέχεια πήγαν εκ νέου τη διαφορά στο +10 (77-67), με τον Κέντρικ Ναν (13 πόντους στο δεκάλεπτο) να «κλειδώνει» το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στο Final 4 στα 54 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τεράστιο τρίποντο για το 81-69, με τη Μακάμπι να μειώνει απλώς στο τελικό 81-72!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.